Kapat
beyin_hücreleri
Bilim 0

Öldükten Sonra Beyin Hücreleri Canlı Kalabilir Mi?

Ölümden sonra beyin hücreleri canlı kalabilir mi? Beyni canlı tutmayı başarabilir miyiz?

Bilim insanlarının araştırdığı konulardan bir tanesi de beyin hücrelerinin ölümden sonra canlı tutulup tutulamayacağı. Bilim insanlarının araştırdığı bu konu, kesilmiş domuz başları üzerinde yapıldı.

Ölümden sonra beyin hücrelerine ne oluyor?

Yale Üniversitesi’nden Nenad Sestan öncülüğündeki bir grup domuzlar üzerinde araştırma yapmaya başladılar. Yapılan deneyde yaklaşık olarak 100-200 arasında domuz kullanıldı. Kullanılan domuz başlarının beyin hücreleri canlı tutulmaya çalışıldı. Beyin hücreleri 36 saat buyunca canlı tutulabildiler.

beyin_hücreleri_1

BrainEx adının kullanıldığı deneyde beyinde bulunan milyonlarca hücre sağlıklı tutulabildi. Hücreler normal işleyişine devam edebildiler. Hücreleri canlı tutabilmek için pompa sistemi ile oksijen akışı sağlandı. Ancak bütün bunlara rağmen hepinizin de aklına gelmiş olabileceği gibi; hücrelerin bir bilince neden olup olmadıkları hakkında bir kanıt bulunmuyor.

Bu deney ile beyinde oluşan problemlerin çözümüne yeni bir yöntem geliştirilebilir. Kanser ve Alzheimer gibi hastalıkların tedavisinde bir yardımcı tedavi geliştirilebilir.

“Yapay zeka nedir?”

BrainEx deneyinin yapılması elbette beraberinde ahlaki sorunları da getirmekte. Bu sorulardan birisi de; “Beyin yeniden canlandırılırsa insanın kimliği ve hakları olacak mı?” Şuan için sadece domuzlar üzerinde yapılan bir deney olarak görülüyor. Ancak araştırmacılar bu deneyi daha da ileriye taşıyacaklar ve insan beyni üzerinde gerçekleştirecekler.

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.