Kapat
nikola_tesla
Bilim 0

Nikola Tesla Kimdir?

Tarihten silinmeye çalışılan bir bilim adamı Nikola Tesla

Bu yazımız hak ettiği değeri göremeyen ve tarihten ismi silinmeye çalışılan bilim adamı Nikola Tesla hakkında olacak. Asla unutulmaması gereken bir deha.

Öncelikle kısaca biyografik bilgileri vermek gerekirse;

Nikola Tesla 1 Temmuz 1856 yılında Hırvatistan’da doğmuştur. Babası papaz, annesi ise ev aletleri ile ilgilenen, ev aletleri mucidi olarak tanınan bir kadındı. 7 Ocak 1943 tarihinde 86 yaşındayken New Yorker Oteli’nin bir odasında kalp yetmezliği sebebiyle hayata veda etmiştir.

Tarihte bilim adamlarına devlet adamlarından siyasetçilere kadar çok büyük rekabetler yaşanmıştır. Ancak bunların arasında en büyüklerinden birisi de kesinlikle ve kuşkusuz olarak Nikola Tesla ve Thomas Alva Edison arasında olan rekabet idi. Rekabet güzeldir ancak sınırları ve hakları ihlal etmediği sürece. Dönemin iki harika çocuğu olan Tesla ve Edison arasındaki rekabette ise pek fazla saygı çerçevesinin gözetildiği söylenemez. Aslına bakacak olursanız Edison, Tesla’dan öylesine nefret etmiştir ki Edison onu tarihten silmek için ekstra çaba sarf etmiştir. Bu da kısacası Edison’un ondan ne kadar nefret ettiğini anlamamız için yeterli sanırım.

nikola_tesla_1

Sizce Edison başarılı olabildi mi? Aslında biraz başarılı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Sokakta dolaşmaya çıkın ve kafanıza göre yoldan geçen insanlara sorun bakalım hangi bilim adamının ismini söyleyecekler. Muhtemelen bu kişi Edison olacaktır. Yada kimin hakkında bildiklerini söyleyebilecekler.

Ancak modern çağın en büyük dahilerinden olan ve hayatımıza tahmin ettiğimizden daha çok şey katan Tesla ismi bilinmiyor. Aslında her gün kullandığımız aletlerin çalışmasını sağlayan hatta günümüzde en önemli aletlerimizden olan cep telefonlarımızı şarj etmemizi sağlayan alternatif akımı işlenebilir kılan Tesla daha çok bilinmeyi hak ediyor.

“Teknoloji nedir? Hayatımıza etkileri nelerdir?”

Tesla gereken önemin ve ilginin gösterilmediği ve bundan kat ve kat daha fazlasını hak eden bir bilim adamıdır. Uzaktan kumanda , neon ve florasan aydınlatma, X ışını ve MR cihazının temel prensibi, güdümlü füze gibi belli başlı teknolojilerin patentine sahiptir. Tesla ürettiği alternatif akım sistemiyle Niagara Şelalesinin gücünü zapt etmiş ve elektriği öncelikle tüm Amerika’ya sonra tüm Dünya’ya iletilebilir kılmıştır.

İlginizi Çekebilir:  Toyota'dan Ay Keşif Aracı!

Ancak tüm bunlara rağmen Edison’u tanıyan insanların sayısı daha fazladır ve ampülü keşfeden adam olarak tanınır. Tabi ki Edison da insanlık adına büyük buluşlar yapmıştır. 1903 adet patenti vardır. Bize göre hatalarından birisi tabi ki de Nikola Tesla ile güçleri birleştirmek yerine ona karşı çıkması, onunla rekabet içinde olması ve doğru akımın alternatif akımdan daha işlevsel olduğu konusunda direnmesidir.

“Dalga enerjisi nedir?”

Ayrıca Tesla radyo teknolojisinde de oldukça kayda değer buluşlar yapmıştır. TV ve radyoda kullanılan kablosuz iletişim sisteminin patenti ona aittir. Bu konuda küçük bir bilgi vermek gerekirse; genelde insanlar radyonun mucidini Marconi olarak bilirler. Ancak Marconi, nun fikirlerinden menfaat sağlamıştır. Radyo patenti Tesla’ya veilmiştir ancak bu ölümünden 5 ay sonradır. İcadın ona ait olduğunu savunan Marconi ise aslında Tesla’ya ait olan bu icatla Nobel ödülü kazanmıştır. Bu ve bunlar gibi örnekler oldukça fazladır.

Tesla sayısız buluşa ve patente sahip olması nedeniyle aslında parasal olarak ölçülmesi zor icatlarına rağmen finansal olarak sürekli sıkıntılar çekmiştir. Sürekli çalışan ve yatırımlarını kişisel menfaatleri yerine icatlarına yatıran birisiydi. Sosyalleşmek neredeyse yoktu.

nikola_tesla_2

Yaşlandıktan sonra ise zamanını sessizlik içerisinde geçirmeyi seçti. Dışarıya çıkıp güvercinleri besliyordu. Tesla buluşlarından kişisel menfaat elde etmeyi hiç düşünmemiştir hatta başka insanlar onun fikirleriyle milyon dolarlar kazanırken o beş parasız kalmıştır. Tesla’ya nazaran Edison aslında işi biraz daha iyi pazarlayabilmiş ve aslında başarılı bir iş adamı olmuştur.

“Wernher von Braun kimdir?”

Nikola Tesla öldüğü gün ise New York Belediye Başkanı Fiorella LaGuardia, Tesla için radyoda yayınladığı ve onun ölümünü ilan eden mesajında;

“Bugün Dünyamızdan Tesla’nın icatlarını çıkartırsak endüstrinin çarkları dönmeyi bırakacak, elektrik trenlerimiz ve arabalarımız duracaktır. Kasabalarımız karanlığa gömülecek; değirmenlerimiz ve fabrikalarımız işlerliğini kaybedecektir. Fakat Tesla ölmedi.  Tesla’nın gerçek ve önemli yanı, uygarlığımızın, günlük hayatımızın büyük başarılarında yaşıyor.”

demiştir.

İlginizi Çekebilir:  Anında Çıktı Veren Polaroid Film Nasıl Çalışır?

Medeniyetimizi geliştiren, insanları birkaç adım hatta daha fazla öteye götüren bir bilim adamı olan Tesla kendi hayatında fedakarlıklar yaparak insanlık için çalışmıştır. Biz insanların örnek alması gereken ve asla unutmaması gereken bir bilim adamıdır. Yapılan haksızlıklara rağmen, önümüze koyulan engellere rağmen pes etmeden bilim için çalışmak gerektiğini bize öğreten “master of lightning/ şimşeklerin efendisi”ni her zaman örnek almalıyız.

Instagram’da takip edin!Twitter’da takip edin!Facebook’ta takip edin!

 

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.