Kapat
yapistirici
Bilim 0

Neden Yapıştırıcılar Kendi Kabına Yapışmaz?

Neden yapıştırıcılar kendi kaplarına yapışmazlar? Düşündünüz mü?

Gündelik hayatımızda yapıştırıcıları kullanıyoruz. Peki öncelikle nedir bu yapıştırıcılar? Yapıştırıcıları iki yüzeyi kalıcı olarak birbirine bağlamak amacı ile üretilmiş ve kullanılan malzemelerdir. Bu maddeler kimyasal bağlar ile yada elektrostatik kuvvetler sayesinde iki yüzeyi bir arada tutar. Yapıştırıcı uygulandıktan sonra ise yapıştırıcının son şeklini alması kimyasal, fiziksel yada basınca duyarlı işlemler sonucu gerçekleşir.

“Doppler etkisi nedir?”

Kimyasal olarak sertleşen yapıştırıcılar için söyleyecek olursak eğer kimyasal olarak sertleşen yapıştırıcıların sertleşmesini sağlayan kimyasal tepkime ısı, nem yada ışık olabilir. Örnek vermek gerekirse; otomobil motorlarının montajında kullanılan oksijensiz yapıştırıcılar oksijensiz ortamda sertleşirler. Bu tip yapıştırıcıların depolandığı ortamda hava olması gerekir.

yapistirici_1

Hepimizin bildiği ve en iyi yapıştırıcı olarak gördüğü Japon yapıştırıcılarını ele alalım. Siyanokakrilat olarak bilinen bu yapıştırıcılar tek bileşenli, çözücü içermeyen ve kısa sürede sertleşen bir yapıştırıcı türüdür. Bu yapıştırıcılar zayıf bir bazın ortamda bulunması durumunda (örnek su) sertleşirler. Yada nem oranının %40-60 oranında olduğunda bu yapıştırıcıların sertleşmesi için gereken ortam sağlanmış demektir.

“OPP ambalaj nedir?”

Bir de kimyasal olarak sertleşen yapıştırıcılardan bahsedebiliriz. Bu tür yapıştırıcılarda reçine ve sertleştirici ayrı ayrı depolanır. Yapıştırılmak istenen ortamda karıştırılırlar ve bu şekilde iki madde tepkimeye girerek sertleşme işlemini gerçekleştirir.

Bu şekilde farklı ortamlarda farklı koşullar altında yapıştırma işlemini gerçekleştiren birçok yapıştırıcı türü vardır. Ancak yapıştırıcılara gerekli ortam şartları oluşmadığı sürece yapıştırma işlemi gerçekleşmez.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşalabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Drone ile Ağaç Dikmek

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.