Kapat
nasa-astronot1
Bilim 1

Neden 45 Yıldır Ay’a Ayak Basan Olmadı?

Üzerinden 45 yıl geçmesine rağmen Ay’a neden hala ayak basan olmadı?

45 yıl önce NASA’lı 12 astronotun Ay yüzeyine ayak basmasından sonra böyle bir gelişme neden olmadı? 1972 yılında gerçekleşen ve NASA’nın en büyük başarılarından birisi olan olayın üzerine bir yenisi daha eklenmedi. Ay programı neden durduruldu.

Ay programı neden durduruldu?

1972 yılında AY’a giden astronotlar Ay’dan taş örnekleri almış, çeşitli fotoğraflar çekmiş, deneyler gerçekleştirmiş ve birkaç bayrak dikip evlerine geri dönmüşlerdi. Apollo 17‘den sonra yeni görevler planlanmış olsa da kimse bir daha Ay’a gitmek istemedi.

“Kepler uzay teleskobu da emekli oluyor.”

nasa-astronot

Ay programının askıya alınması hatta bitmiş olmasındaki  sebeplerden en büyüğü de tabiki böyle bir projenin büyük maliyetlere sebep oluyor olması. Ancak buna rağmen bugün Mars üzerinde kolonilerin kurulması ve hatta Güneş Sistemi’nin dışına adım atılması gibi projeler bulunuyor ve bu projeler için ciddi anlamda çalışmalar yapılıyor. Hatt NASA 2017 yılında açıklanan bütçeye göre bu işe 19.5 milyar dolar ayırmıştı. Hatta bu miktarın 2019 yılında 19.90 milyar dolara çıkması bekleniyor.

“Buz adam Otzi ile ilgili yeni bilgiler ortaya çıkıyor.”

Aslında NASA 2015 yılında Aya Dönüş programı ile bu serüvene devam etmek istemişti ancak o dönem içi 104 milyar gibi bir maliyete sebep olacak olması projenin hayata geçirilmesini engellemişti. Yani NASA’nın bu maliyetleri kendisine verilen federal bütçe ile çıkarması oldukça zor görünüyor.

nasa gizli

Yıllar geçtikçe NASA’ya ayrılan bütçe sürekli olarak azaltılırken ordu için harcanan miktarlar 600 milyar dolarları bulmakta. Hatta tek başına nükleer silahlara harcanan para 1.7 trilyonun üzerinde. Apollo 7 astronotlarından birisi olan Walter Cunningham bu durum için şöyle söyledi.

“NASA’nın bütçesi uzay için konuştuğumuz birçok şeyi yapmak için çok ama çok düşük seviyede.

Zaten son zamanlarda ortaya çıkmış olan ve sizin de yakından bildiğiniz SpaceX gibi özel şirketler bu durumdan dolayı ortaya çıktılar ve başı çekiyorlar. Eski astronotlara göre ABD hükümeti savaş üzerine çok fazla yatırım yapıyor. Şuan için açıklanan bütçelere de bakacak olursak NASA bir nevi üvey evlat muamelesi görüyor ve uzay programında istedikleri başarıyı sergileyemiyor.

Sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.

Instagram’da takip edin!Twitter’da takip edin!Facebook’ta takip edin!

Kaynak:https://shiftdelete.net/45-yildir-neden-kimse-aya-ayak-basmadi

 

 

 

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

“Neden 45 Yıldır Ay’a Ayak Basan Olmadı?” üzerine 1 yorum

 1. Mehdi Balık dedi ki:

  Kesinlikle aya gidilmedi, kanıtı da paylaşılan resimde açıkça önümüzde duruyor.

  Bilindiği üzere atmosfersiz ortamlarda basınç sıfırdır.
  Atmosfersiz olduğu için bu duruma ay yüzeyi de dâhildir.

  Kullanılan astronot elbisesinin görevlerinden biri de içinde bulunan sahsı, dış ortamda olan sıfır basınçtan korumaktır.

  Kumaşsal yapıda olan astronot elbisesinde, yaşam desteği basıncını oluşturabilmenin tek yolu içine bir bar hava basmaktır.

  İçine bir bar hava basılan kumaşsal yapıdaki elbise ise bir barlık basıncın etkisi ile şişer.
  Öyle bir şişer ki astronotlar o elbisenin içinde eklem yerlerini oynatmakta zorlanır.

  Paylaşımdaki resme iyi bakın ve gözlemleyin hiç içinde bir bar basınç varmış gibi duruyor mu?

  Atalarımızın yeterli teknik bilgisi olmadığı için onları kandırabilmişler.
  Lakin yeni neslin bir kısmının aklı başında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.