Kapat
nasa
Haberler 0

NASA Uzaydan 8K Çözünürlüklü Video Paylaştı!

NASA ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronotların 8K çözünürlüklü yeni bir videosunu paylaştı.

NASA tarafından paylaşılan yeni videoda bu sefer fark var. Çünkü paylaşılan video 8K ultra yüksek çözünürlükte. Video, Nisan ayında SpaceX’in kargo roketiyle UUİ’ye gönderilen RED Helium 8K modeli kamerayla çekildi.

Videoda UUI’deki astronotların yaşamları ve yaptıkları deneyler görülmekte. Deneyler arasında DNA dizilimini uzay istasyonundaki mikropları belirlemek için kullanan BEST adlı araştırma, Dünya’da yetiştirilen bir bitki ile uzayda yetiştirilen bir bitkiyi karşılaştıran bir deney ve çökelti parçacıkları arasında yer alan dinamik güçleri inceleyen BCAT-CS çalışması bulunuyor.

“Musk’ın Mars kolonisi planları”

UUİ Programı Bilim Ofisi Yardımcı Program Bilimcisi David Brady ise;

“İnsanların uzay istasyonunda gerçekleştirdiğimiz araştırmalara duyduğu ilgiyi artırabilecek yeni teknolojileri kullandığımız için heyecanlıyız. Görüntü çözünürlüğündeki her yeni gelişme, Dünya’daki insanları uzay deneyimine bir adım daha yaklaştırıyor, insanlı uzay görevlerinin kendi hayatlarını geliştirmek için neler yaptığını görmelerini sağlıyor ve insanlığın evreni keşfetmesine imkan veriyor.” dedi.

Maalesef 8K videoları oynatmak herkes için mümkün olmuyor. Bu cihazlar şuanda kolay bulunamıyor. Ancak 8K bir televizyona erişirseniz NASA’nın kendi sitesinden tam çözünürlük ile izleyebilirsiniz.

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.