Kapat
mars
Bilim 0

NASA Mars’ta Yaşam İçin Tasarım Yarışması Düzenledi!

NASA Mars konusunda ne kadar ciddi olduğunu göstermek için yaşam alanı tasarım yarışması düzenledi.

NASA eğer Mars gezegenine insan gönderebilse bile oraya giden insanların hayatta kalabilecekleri bir yaşam alanı oluşturmalı. Şuan için de orada herhangi bir ortam bulunmuyor. Bu konuya yoğunlaşan NASA’nın yaptığı yarışmanın sonucu belli oldu.

Illionis’ Bradley University adıyla düzenlenen etkinliğe katılanlardan finalistler açıklandı. İşte Mars yaşam alanları ile yarışmaya damga vuran projeler!

Yarışmacılar aslında oluşturdukları modellerde sadece tasarım hatlarına eğilmediler. Aynı zamanda hazırlanan bu konseptlerde duvar kalınlıkları, ısınma, basınç sızdırmazlığı ve diğer unsurlara dikkat edildi.

Finale kalan projeler

Finale kalan 5 takım 100.000 dolarlık ödülü paylaşırken son 2’ye kalan takımlar da 20.957 doları evine götürdü.

En başarılı ekip olan Arkansas‘tan Zopherus ekibi hareketli 3 boyutlu yazıcılar ile oluşturulan bir yaşam alanı tasarladı.

AI Spacefactory ise maksimum alan kullanımına önem vererek tasarladığı silindirik bir yaşam alanı ile yarışmaya katıldı.

Mississippi‘den Kahn-Yates of Jackson ekibinin projesi ise Güneş ışığının içeriye girebilmesi için yarı saydam bir tasarıma sahip. Ayrıca projenin Mars‘ın büyük toz fırtınalarına karşı dayanıklı olduğu söylendi.

New York‘tan SEArch + / Apis Cor ekibinin oluşturduğu yaşam alanı ise ışığı içeriye alabilirken aynı zamanda güçlü bir radyasyon kalkanına da sahip.

Son olarak, Illinois Northwestern Üniversitesi küresel bir kabuk içerisinde tasarladıkları yaşam alanı ile finale kaldılar.

Son aşama olarak finale kalan 5 takım, projelerinin üçte birlik kısmını 3 boyutlu yazıcılar ile oluşturmak zorundalar. NASA‘da yönetici olarak görev yapan Monsi Roman açıklamasında,

“Farklı takım gruplarının kendilerine özgü tasarımlarıyla oluşturdukları başarıyı görmekten heyecan duyuyoruz. Onlar sadece yapıları tasarlamıyorlar, uzay araştırmacılarımızın diğer gezegenlerde yaşamak ve çalışmak için ihtiyaç duydukları yaşam koşullarına izin veriyorlar.”

dedi.

Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.