Kapat
nasa-astronot
Havacılık 0

NASA Apollo Görevinden 14.000 Fotoğraf Yayınladı!

NASA 1961-1975 yıllarında düzenlenen Apollo görevleri ile ilgili 14.000 adet fotoğrafı herkese açık bir şekilde yayınladı.

Biliyorsunuz ki Ay görevleri SSCB ve ABD arasında bir yarış halini almıştı.Ay’a kimin önce insan indireceği merakla beklenmişti.Bu yarışı bildiğiniz gibi ABD kazandı.Ama bazı kaynaklar ve komplo teorisyenlerine göre,NASA’nın çok iyi bir organizasyon gerçekleştirdiğini iddia ediyor.Aslında Ay’a hiç gidilmediğini savunuyorlar. Bazı söylentiler, bizzat Rusya ve Çin gibi diğer uzay devi ülkelerin planladığı halkla ilişkiler faaliyetleriyle oldukça ilgi çekmeyi de başarmış gibi görünüyor.

nasa-astronot1

Görevlerin amacı insanları canlı olarak Ay’a götürüp geri getirebilmekti.Bu görev kapsamından 8 uçuş yapıldı.Apollo 11, 12, 14, 15, 16 ve 17 başarılı olmasına karşın  Apollo 7 ve Apollo 9 başarılı olamadı.

Aslında başarılı olan projenin görünen yüzünden ziyade bilinmeyen amaçları da vardı. Fakat görevler insan götürüp getirmekten öteye gidemedi.

Komplo teorisyenleri,

Apollo görevlerinin SSCB ile ABD arasından o dönem devam etmekte olan uzay yarışında, manipülasyon yapmak için dublörler ve stüdyolar kullanılarak yapıldığını iddia ediyorlardı. Bu söylentiler zamanla büyüdü ve bugün, ABD’de hala Apollo görevlerinin gerçek olamadığına inanan ciddi bir kitle var.

Artık bu söylentilerden ve komplo teorilerinden “aniden” sıkılan NASA 14.000 fotoğraflık arşivini herkesin hizmetine açtı.Ancak bu fotoğraflardan sonra hala ABD’nin Ay’a gitmediğini iddia edenler olacaktır.Her ne kadar fotoğraf olarak sunulsa da teknolojinin böyle hızlı geliştiği bir çağda gerçekliği sorgulamak günlük bir rutin haline gelmiş durumda.

Eğer görüntülere ulaşmak isteseniz buradan NASA’nın paylaştığı tüm fotoğraflara ulaşabilirsiniz.

İşte spoiler olarak bir kaç Fotoğraf

astronot-cekim3

astronot-cekim2

astronot-cekim1

astronot-cekim6

astronot-cekim5

astronot-cekim4

 

http://www.ancient-code.com/nasa-got-tired-of-all-conspiracy-theories-and-released-over-14000-images-from-the-apollo-missions/
İlginizi Çekebilir:  NASA Uzaydan 8K Çözünürlüklü Video Paylaştı!

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.