Kapat
mühendis nedir
Nedir? 1

Mühendis Nedir?

Öncelikle mühendis Türk Dil Kurumu’nda nasıl tanımlanıyor bir bakalım;

Türk Dil Kurumu’na göre mühendis, İnsanların her türlü ihtiyacını karşılamaya dayalı çeşitli yapılar yol, köprü, bina, peyzaj, çevre gibi şehircilik ve imar dışı alanların ilkeleri,   bayındırlık; tarım, beslenme gibi gıda; fizik, kimya, biyoloji, elektrik, elektronik gibi fen; uçak, gemi, otomobil, motor, iş makineleri gibi teknik ve sosyal alanlarda uzmanlaşmış, belli bir eğitim görmüş kimsedir.

Modern anlamda ise;

Bilim insanlarının ürettiği teorik bilgiyi tekniker ve teknisyenlerin uygulayabileceği pratik bilgiye dönüştüren kişidir. Arthur Mellen Wellington (demir yolları inşaat mühendisi)’a göre, “Beceriksiz birinin iki dolara kötü yaptığı bir şeyi bir dolara iyi yapma sanatıdır.

“Mühendislik ve mühendislik alanları”

Mühendis kelimesi köken olarak arapçaya dayanmaktadır ve geometri ile meşgul olan geometri(hendese) bilen anlamına gelmektedir. Buradan yola çıkarsak aslında mühendisin matematik ve geometri temeline yerleştirildiğini düşünebiliriz.

Ülkemizde mühendis olabilmek için bildiğiniz gibi bir dizi sınavın ardından her ülkede olduğu gibi işin eğitimini almak yani üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Daha sonra insanlar kendilerine aldıkları ünvandan dolayı mühendis diyebilmektedir.

Yalnız şunu şiddetle belirtmekte her zaman fayda görmüşümdür ve yanlış bir yaklaşım içinde olmadığımı da düşünmekteyim.Bunu da sizinle paylaşmak istiyorum.

Sadece üniversitenin mühendislik bölümünü bitirmek ile mühendis olunmaz. Çünkü bildiğiniz gibi mukavemet, akışkanlar mekaniği, fizik, kimya, ısı transferi gibi dersler zaten ilgili mühendislik alanında ders olarak veriliyor. Lakin bunları verip mezun olduktan sonra aldığınız diploma size sadece unvan verir ve kağıt üzerinde mühendis yapar.

Mühendis olmak düşünmeyi, olaylara sistematik olarak bakmayı, parçaları birleştirip bütünü görebilmeyi, neden sonuç ilişkilerini kurabilmeyi, bakış açısını değiştirmeyi gerektirir.

mühendis ne yapar

Mühendis bir sistem geliştirirken veya bir sisteme baktığında o sistemin o anki durumuna nasıl geldiğini, hangi aşamalardan geçtiğini, hataları varsa hatalarının ne olduğu ve neler olabileceğini görebilmeli ve üstesinden gelebilmek için neler yapılabileceğini analitik olarak düşünüp bir sonuca varabilmelidir.

“Endüstri 4.0 nedir?”

Mühendis olmak için bölüm bazında birçok farklı mühendislik dalları mevcuttur. Bunlar kişinin ilgi alanına göre değişiklik göstermekle beraber birbirlerinden oldukça farklı faklı alanlarda varlık gösterebilmektedir.

Mühendis olan ve olmak isteyen kişilerin yukarıda bahsettiğimiz şartları göz önünde bulundurarak bu mesleği seçmesinin daha doğru ve faydalı olduğunu düşünüyorum.

mühendis nedir ne yapar

Mühendisin ve mühendisliğin başarısı ve nacizane hediyelerini pencereden dışarıya baktığımızda rahatlıkla görebiliriz. Dışarıya kafamızı uzattığımız anda hareket eden ve bir işi kolaylaştıran her şey bir mühendislik ürünüdür ve mühendislerin çalışmaları sonucu hizmetimize girmişlerdir.

Her gün evden çıkmadan önce sizi “Dikkat edin ıslanmayın bugün yağmur var.” diye uyaran akıllı telefonlarımızdan tutun da şuanda bu yazıyı okuyabiliyor olmamız bize çok normal ve rutin görünse bile arkasında muazzam bir emek ve mühendislik vardır.

Onun içindir ki, üniversitede dersleri verip mezun olmaktan öte bir bakış açısı dahası bir yaşam tarzıdır.

Sizi daha fazla yazıya boğmadan ve sıkmadan yazımı burada sonlandırıyor ve hepimizin bu dünya için faydalı ve başarılı birer mühendis olması dileğiyle…

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

“Mühendis Nedir?” üzerine 1 yorum

  1. boabab dedi ki:

    “Beceriksiz birinin iki dolara kötü yaptığı bir şeyi bir dolara iyi yapma sanatıdır.”
    dan çok,
    “Birinin iki dolara büyük olasılıkla kötü yapacağı bir şeyi, on dolara büyük olasılıkla iyi yapma sanatıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.