Kapat
vision mercedes maybach 6
Otomotiv 0

Mercedes Maybach Vision 6

Alman otomobil dünyasında prestij ve konfor denilince akla gelen şirketlerden olan Mercedes-Benz ve Maybach… Bu iki isim hünerlerini beraber sergiledi ve ortaya bu kusursuz güzellikteki “kırmızı ok” ortaya çıktı.

Bu ismi kullanmayı tercih ettik çünkü 6m uzunluğu ve 750 hp gücü ile o bu ismi fazlasıyla hak ediyor.

GELECEĞİN OTOMOBİLLERİ

Gün geçtikçe otomotiv sektöründe ‘uzay çağı’ tarzı konseptler, otonom sürüş ve elektrikli araç tasarımlarıyla büyük çaplı değişimler yaşanıyor. İçten yanmalı motorların zaman içerisinde yerini elektrikli araçlara bırakacağı ön görülmekte. Haliyle otomotiv şirketleri yatırımlarının büyük bir kısmını ar-ge merkezlerine bu ilerleyiş için yapmakta.

“EMotion’dan ilk görseller geldi.”

Bilgisayar-yazılım teknolojisinin gelişmesi de otomotiv sektörünü etkilemekte ve artık otonom araçlarında adımları atılmakta. Google, Yandex, Apple gibi büyük şirketler bu pazarda ki gelişmeyi yakından takip ederek, şimdiden pazarda isimlerini duyurmaya başladırlar.

Tüm yaşanan bu gelişmeler karşısında otomotiv devlerinden biri olarak görülen Mercedes, Maybach işbirliği ile çok farklı bir otomobil ile cevap veriyor. Resmen tanıtımı Kaliforniya’daki Monterey Otomobil Haftası’nda gerçekleşen Mercedes Maybach Vision 6 sektördeki çıtayı yukarılara taşıyor.

TASARIMI

Mercedes ve Maybach’ın yetenekli mühendis ve tasarımcıları ona “hot and cold mixture” yani soğuk ve sıcağın karışımı olarak nitelendiriyor. Aslında Vision 6 tasarım olarak yabancı sayılmaz. Maybach’ın 2004 senesinde ürettiği Exelero modeli Vision 6’nın atası sayılıyor.

“Dünyanın en hızlı 5 süper otomobili”

Aracın 6m uzunluğu ve görüşü “neden bu kadar uzun?” sorusunu akıllara getiriyor. Ama bu soruya tasarımcıların cevabı manidar:

Aracı uzun ve alçak yaparak eskiyle yeniyi harmanladık. Bu sayede klasik coupe araçları yeniden yorumladık.

Aracın kapıları tıpkı Mercedes’in efsane ‘martı kanat’ tasarımı kapısı şeklinde açılmakta. Açılan bu kapıdan aracın içerisine baktığımızda ise gayet geniş ve modern bir iç konsol bizi beklemekte.

Koltuklar klasik deri kullanılırken, göğüs kısmı led ve dijital panellerle döşenmiş durumda. Ön cam bilgi ekranı olarak kullanılırken, araç bilgisayar ekranının kapıya kadar devam etmesi 360 derece deneyimi sunuyor.

 PERFORMANS

Araçta her tekerlek için bağımsız olmak üzere dört adet elektrikli motor kulanılması dikkat çekici. Bu motorlar sürücüye gayet sesiz, konforlu ve performanslı bir sürüş deneyimi yaşatmakta.

Maksimum  Hız : 250 km/h – 155 mp/h

0-100 km/s : 4 s

Maksimum Güç : 750 hp – 551 kw

Maksimum Menzil : 500 km (tam dolu batarya hali)

Aracın en önemli özelliklerinden birisi ise 5 dakika şarj ile 100 km gidebiliyor olması ve kablosuz şarj edilebilmesi.

” Toyota Supra görüntülendi.”

NETİCE

Vision 6 bir seri üretim aracı olmayacak. Hatta şuan dünya üzerinde üretilmiş sadece bir adet mevcut. Bu araç aslında otomotiv teknolojisinin geldiği noktayı göstermek için güzel bir örnek. Mercedes yetkilileri bu aracı şimdilik fuarlarda sergiliyor. Aracın fiyatına geldiğimiz de ise Mercedes şuan için bir fiyat değeri biçmiş değil.

 

 

Ekrem Kuşan {Ekrem Kuşan}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.