«
  1. Ana sayfa
  2. Nedir?
  3. Mekatronik Mühendisliği Nedir? Mekatronik Mühendisi Ne İş Yapar?

Mekatronik Mühendisliği Nedir? Mekatronik Mühendisi Ne İş Yapar?

mekatronik_muhendisligi_1

Mekatronik mühendisliği nedir? Bir Mekatronik mühendisi ne iş yapar? Nerelerde çalışır? Bu yazımızda kısa bir şekilde bunlardan bahsetmeye çalışacağız.

Son zamanlarda oldukça fazla bahsedilen mühendisliklerden birisi olarak göze çarpan bir mühendisliktir. Aslında mekatronik mühendisliği makine mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği ve bilgisayar mühendisliğinin bir karmasıdır. Bu bahsi geçen mühendisliklerin belirli konularının birleşmesi ile ortaya çıkmıştır. Akıllı makinaların ve sistemlerin üretilmesi için bu mühendisliklerden seçilen konular birleştirilerek mekatronik mühendisliği ortaya çıkmıştır.

Dünya genelinde çok geniş bir skalaya sahip olan mekatronik mühendisliği insan yaşamının daha kolay bir hale gelmesi için çalışmaktadır. Mekatronik bir sistem dendiğinde mekanik güç üreten motorlar, güç aktarımı için aktarma organları ve mekanik sistemler, çeşitli değişimleri ve çevreyi algılamak için sensörler, sistemin merkezi kontörlü için mikroişlemci ve bunları kontrol eden yazılımdan düşünülebilir.

mekatronik_muhendisligi

Mekatronik teknolojiye ihtiyaç duyulan başlıca konular şunlardır;

  • Düşük toplam maliyet.
  • Yüksek ve iyileştirilmiş kalite.
  • Yüksek güvenilirlikli ürünler.
  • İyileştirilmiş performans, yüksek esneklik.
  • Müşteriye yararlı özellikler.

Mekatronik mühendisi olan bir birey robot yapımında çalışabilir. Bu robotlara örnek vermek gerekirse; endüstriyel robot kollar,  insansı robotlar, sağlık ve tıp alanında kullanılan robotlar, akıllı sistemlere sahip savunma sanayinde kullanılan robotlar ve birçoğu.

Bu bölümü okumak isteyen bir bireyin karşılaşacağı derslerden birkaçı da şu şekilde; lineer cebir, lojik devreler, elektronik devreler, mühendislik mekaniği, robotik gibi.

Mekatronik mühendisleri makineye beyin, elektroniğe beden veren kişilerdir.

Sabancı Üniversitesi mekatronik mühendisliği lisans programı tanıtım videosunu hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yaz

Hüseyin KUZU Hakkında

avatar

Hüseyin KUZU

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *