«
  1. Ana sayfa
  2. Bilim
  3. Mars Helikopteri İle Uzaydaki Keşiflere Yenisi Ekleniyor.

Mars Helikopteri İle Uzaydaki Keşiflere Yenisi Ekleniyor.

mars_helikopteri

NASA tarafından uzay araştırmalarında kullanılmak üzere Mars helikopteri geliştirecek. Bu sayede uzaydaki robotlu keşiflere bir yenisi daha eklenmiş olacak.

NASA Mars görevlerinde kullanılmak üzere mini otonom bir helikopter geliştirecek. Mars yüzeyindeki araştırmalara da bir yenisi eklenmiş olacak. Helikopter olması sebebiyle yüzeyde bulunan robotların ulaşamadığı görüntüleri almayı başarabilecek. Bu şekilde bir robot ile Mars hakkında daha hızlı ve daha farklı bilgiler elde edilebilecek. Edinilen daha ayrıntılı bilgiler sayesinde incelemeler yürütülecek.

“Biyonik yaprak nedir?”

Mars Helikopteri 1,8 kilogram bir ağırlığa sahip olacak. Helikopterin pervaneleri 3000 rpm ile dönecek. Bu normal helikopterlerin pal hızlarına göre 10 kat daha fazla dönüş hızı demek. Bu kadar hızlı dönebilen pervaneleri sayesinde Mars’ın düşük yoğunluklu atmosferinde havada kalabilecek. Mars’ın geceleri soğuk atmosferinde çalışabilmesi için ısıtma sistemine de sahip olacak.

mars_helikopteri_1

Mars Helikopteri gücünü güneş pillerinden alacak. Testlerden sonra helikopterin 10 metre gibi bir yüksekliğe çıkabilmesi hedefleniyor. İlk uçuş süresi için ise 30 saniye hedeflenmiş. Ancak testlerin ardından helikopterin yüzlerce metre yükseklikte 90 saniye gibi bir süre havada kalması planlanıyor.

“Uzayda bitki yetiştirmek mümkün mü?”

2013 yılından beri geliştirilmeye devam eden helikopter dünyadan bir kullanıcı tarafından kontrol edilip yönlendirilebilecek. Helikopterin 2020 yılında göreve başlaması bekleniyor.

Aşağıda helikopter ile ilgili hazırlanmış olan videoyu izleyebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yaz

Hüseyin KUZU Hakkında

avatar

Hüseyin KUZU

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *