Kapat
mandela_etkisi
Bilim 0

Mandela Etkisi Nedir?

Mandela etkisi nedir? Kulağınıza tanıdık geldi mi? Hadi kısaca bakalım.

Mandela etkisi konusuna tam girmeden önce size şöyle bir soru sorsak. Monopoly oynamışsınızdır. Peki monopoly oyunundaki maskotun gözünde tek gözlük merceği var mıydı? Yada Volkswagen logosunda bulunan V ve W harfleri birleşik halde mi? Peki Pikachu’nun kuyruğunda siyahlık var mıydı?

mandela_etkisi_1

İşte Mandela etkisi ile ilgili bilgi edinmek isterseniz eğer bu şekilde örneklerle hatta daha fazlası ile karşılaşacaksınız. İşte doğru olarak hatırladığınızı sandığınız ancak gerçekte aslında öyle olmayan birçok örnek. Bu etkiye de Mandela etkisi denmiş.

mandela_etkisi_2

Bu etki aslında daha 2010 yılında Fiona Broome adlı blogger tarafından ortaya atılmış bir gerçeklik yanılsamasıdır. Olay şöyle, Nelson Mandela’nın 1980’lı yıllarda hapisteyken ölmesi efsanesinden ortaya çıkıyor. Daha henüz 2013 yılında kaybettiğimiz Mandela hakkındaki bu söylem birçok kişiyi üzerken birçoğunu da şaşırtmış. Demişler ki “E abi bu adam 80’li yıllarda ölmedi mi ya?” İşte bu tarz bir yanılgıdan ve etkiden oluşan bir hikayeye sahip olan etkiye günümüzden birçok örnek verilebilir.

Bir de bu konuyu Barş Özcan’ın kaliteli anlatımıyla dinleyelim.

Instagram’da takip edin!Twitter’da takip edin!Facebook’ta takip edin!

 

İlginizi Çekebilir:  Yüksek Sıcaklıkta Deformasyon(Sürünme)

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.