Kapat
makine_muhendisligi
Nedir? 1

Makine Mühendisliği Nedir? Makine Mühendisi Ne İş Yapar?

Makine mühendisliği nedir? Bir makine mühendisi ne iş yapar? Nerelerde çalışır? Bu yazımızda size kısa bir şekilde sizi sıkmadan bunların cevabını vereceğim.

Makine mühendisliği toplumda ilk akla gelen mühendisliklerden birisidir ve son yıllarda kendini oldukça geliştirmiş bir mühendislik dalıdır. Dışarıya bir çıkıp etrafınızı incelediğinizde hareket eden her makinada, insan işlerini kolaylaştıran her çözümde makine mühendisliğinin parmak izini görebilirsiniz.

Makine mühendisliği enerji ve maddeyi dönüştürerek ve değiştirerek insanların normal şartlar altında yapamayacağı işleri yapabilmelerini sağlayan mekanik, hidrolik, ısıl sistemlerin tasarımını, analizini, imalatını kapsayan zamandan ve işten kâr sağlayarak insanların hayatlarını daha kolay hale getiren mühendislik dalıdır.

“Mühendis nedir? Kime mühendis denir?”

Makine mühendisliği dendiğinde çok geniş bir alan bizi karşılar. Bu yüzden içerisinden gemi mühendisliği, malzeme mühendisliği, otomotiv mühendisliği gibi birçok mühendislik çıkarmış bir mühendislik dalıdır. Yani bu mühendisliklerin de alanlarının ne kadar geniş olduğunu düşünürseniz makine mühendisliğinin skalasını bir düşünün.

makine_muhendisligi_1

Bir makine mühendisi her türlü tasarım, imalat, ar-ge, gıda, demir-çelik, nükleer ve termik santraller, uçak, ısıtma-soğutma ve bu gibi birçok sektörde bakım, onarım, kalite kontrol, tasarım, pazarlama, proje ve idari görevlerde çalışabilirler.  Makine mühendisleri ayrıca yolcu gemileri, savaş gemileri ve yük gemilerinde makina tasarımında, otomotiv endüstrisinde otomobillerin, kamyonların ve otobüslerin karoseri ve tüm yedek parçalarının tasarım, analiz ve üretiminde, havacılık ve uzay endüstrisinde uçak ve uzay araçlarının tasarım ve üretiminde çalışabilmektedirler.

makine_muhendisligi_2

Makine mühendisliği okurken de karşılaşacağınız başlıca derslerden bahsedersek bunlar; mukavemet, ısı transferi, termodinamik, dinamik, akışkanlar mekaniği, malzeme bilimi, bilgisayar destekli tasarım ve teknik resim gibi dersler olacaktır. Bu dersler esnasında kullanacağınız yardımcı ekipmanlar da hesap makinası başta olmak üzere çeşitli bilgisayar programları, cetveller, bilimsel kitaplar, tablolar ve grafiklerdir.

“Autocad Nedir? Ne işe yarar?”

Makine mühendisliği okumak isteyen bireylerin diğer mühendislik dallarında da olması gerektiği gibi matematik, fizik ve kimya gibi sayısal alanlarda başarılı, üç boyutlu düşünebilen,  analitik düşünen, sorunlara pratik çözümler getirebilen kişiler olması gerekmektedir. Ayrıca bir makine mühendisi yaratıcı düşünebilmeli, çizim yapmayı sevmeli, makinalarla uğraşmayı sevmeli, kirli ortamlarda bulunmaktan çekinmemelidir.

İlginizi Çekebilir:  Tersine Mühendislik Nedir?

Herkesin en doğru ve mutlu olacağı mesleği seçebilmesi ve yapabilmesi dileğiyle.

Instagram’da takip edin!Twitter’da takip edin!Facebook’ta takip edin!

Makine mühendisliği hakkında sizin eklemek istediğiniz şeyler varsa yorumlarda belirtmekten çekinmeyiniz.

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

“Makine Mühendisliği Nedir? Makine Mühendisi Ne İş Yapar?” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.