Kapat
Askeri 0

KORAL Elektronik Harp Sistemi Nedir ?

KORAL Elektronik Harp Sistemi ile tanışın.

KORAL, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kara Konuşlu Uzaktan Destek ve Elektronik Taarruz ihtiyacının karşılanması amacıyla Aselsan tarafından tamamen yerli imkanlar kullanılarak üretilen mobil elektronik harp sistemidir.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve Aselsan arasında imzalanan Kara SOJ projesi kapsamında ortaya çıkan KORAL, 14 metre uzunluğa 25 ton ağırlığa sahip 8×8 MAN marka askeri araç üzerine entegre edilmiş geniş frekans bandında çalışan 1 adet Elektronik Destek (ED), 4 adet Elektronik Taarruz (ET) ünitesinden oluşmakta olup, 500 metre mesafede kendi aralarında fiber optik kablo aracılığıyla iletişim kurabilmektedir.

[sp-related style=”dark” id=”4176″]

Sistem Elektronik Destek (ED) aracında bulunan NATO standartlarına uygun her türlü nükleer, kimyasal ve biyolojik saldırıya karşı korumalı 4 personelin görev aldığı Operasyon Kontrol Ünitesinden yönetilmektedir.  Ayrıca ünite üzerinde biri büyük diğeri küçük olmak üzere iki adet anten bulunmaktadır. Büyük anten hedef ülke radar yayınlarını tespit ederken, küçük anten tespit edilen yayınlardan radar konumlarını tespit ediyor.

Koral Elektronik Harp Sistemi 2. araç

KORAL’ın Çalışma Mantığı Nedir ?

Sistemin içerisinde bulunan  Elektronik Destek (ED) aracı hedef ülke radar yayınlarını tespit ederek takibe alıyor. Elektronik Taarruz (ET) aracı ise tespit edilen frekans değerlerinin ardından devreye girerek karşı yayın yapmaya başlıyor. Böylelikle hedef alınan radarların karıştırılarak kör edilmesi sağlanıyor ve bu durum karşı tarafın hava savunma sisteminde büyük bir zaafiyet oluşturarak iş yapamaz hale gelmesine neden oluyor.

[sp-related style=”dark” id=”4049″]

2015 yılında Rus uçağının sınırımıza yakın bir bölgede düşürülmesi olayından hemen sonra etkin olarak kullanılmaya başlanılan sistemin menzili ile ilgili resmi bir açıklama henüz yok ancak bazı kaynaklarda ve tanıtımlarda kullanılan görsellere göre tahmini olarak 500 ila 600 km arasında olduğu düşünülmekte. Bir çok mekanik ve çevresel testlerden başarıyla geçen KORAL, Şubat 2016 tarihinde Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmiştir. Şuanda envanterimizde 5 adet olduğu tahmin ediliyor.

Instagram’da takip edin!Twitter’da takip edin!Facebook’ta takip edin!

[sp-related style=”dark” id=”3844″]

Zeki Çevik {Zeki Çevik}

Elektronik Teknisyeni kronik pazartesi hastasıyım. Savunma Sanayi ve Yapay Zeka alanlarında araştırma yapmayı severim. Aynı zamanda Python ve Ruby programlama dillerine de hakimim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.