Kapat
yaz_lastigi_ve_kis_lastigi_2
Bilim 0

Kış Lastiği ve Yaz Lastiği Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kış lastiği ve yaz lastiği arasında ne gibi farklar vardır? Önemli noktaları nelerdir?

Dört mevsimin birden yaşandığı ülkemizde yaz lastiği ve kış lastiği arasındaki farkları bilmek hayati derecede önem taşımaktadır. Yoğun kar yağan yada kar yağışına maruz kalan illerdeki vatandaşlarımız kış lastiğinin önemini zaten bilmektedirler. Zaten kış lastiği kullanımı çoğu ilimizde yasal bir zorunluluk haline gelmiştir.

Kar yağmayan bir bölgede yaşıyorsak kışı yaz lastikleri ile geçirebilir miyiz? Sadece kar yağan bölgelerde mi kış lastiği kullanılır? Bu gibi sorular soracak olanlar olacaktır. Biz de bunlara kısaca cevap vermeye çalışacağız.

yaz_lastigi_ve_kis_lastigi_3

Kış lastiği ve yaz lastiği arasındaki farklar

Yaz lastikleri ile kış lastikleri arasındaki farkı görsel olarak ta fark edebiliriz. Burada görselden kasıt lastik diş izleridir. Yaz lastiklerinde bu izler daha doğrusal ilerlerken kış lastiklerinde ise daha çok “V” şeklinde ilerler. Lastik dişlerinin önemli olduğu bilinmektedir ancak asıl fark görsel olarak algılanamayan yapısal farklardır. Aslında kış lastiği ve yaz lastikleri, farklı kauçuk bileşiklerinden üretilmektedirler. Bu farklılık farklı sürüş koşullarına adapte olmak ve etkin şekilde çalışmaya yönelik olarak tasarlanır, geliştirilir ve üretilir.

[sp-related style=”dark” id=”2249″]

Hangi şartlarda hangi lastik kullanılmalı

7 derece kuralı

Güzel ve sıcak bir yaz geçirdikten sonra 7 °C o kadar kolay tahmin edilebilir bir değer değildir ancak lastikler için oldukça önemli bir değerdir. Bu derece lastiklerin performansını doğrudan doğruya etkilemektedir.

Yaz lastikleri 7 °C üzerindeki sıcaklıklarda kullanılmak üzere tasarlanmışlardır. Eğer yaz lastiğinizi bu sıcaklık değerinin altındaki hava şartlarında kullanmaya çalışırsanız lastikleriniz hızla sertleşecektir. Kısacası yaz lastikleriniz 7 °C altındaki sıcaklıklarda sürüş özelliklerini kaybedeceklerdir.

yaz_lastigi_ve_kis_lastigi_1

Kış lastikleri ise 7 °C sıcaklık değerinin altında kullanılmak üzere tasarlanmış lastiklerdir. Yaz aylarında ve 7 °C üzerinde kullanılan kış lastikleri çok hızlı ısınacak ve hızla aşınacaktır. Ancak sürücü ve sürüş güvenliği için en önemlilerinden birisi olan konu da kış lastiklerinin yazın kullanıldığında frenleme konusunda etkili olmamasıdır. Üreticilerinin, kış lastikleri için lastik bileşiklerinin araştırılması ve geliştirilmesi için çok fazla para yatırmalarının nedeni budur. Soğuk havalarda en iyi performansı kış lastikleri verirken geri kalan zamanda ise yaz lastikleri en iyi performansı verirler.

İlginizi Çekebilir:  Kenya'da İnternet Balonları Kullanılacak!

[sp-related style=”dark” id=”3220″]

Kış lastiklerini sadece karda mı kullanacağız?

Kış lastiği denildiğinde aklımıza evet kar yağışı gelmekte ancak daha önce de bahsettiğimiz gibi kış lastikleri havanın 7 °C altına indiği sıcaklıklarda kullanılmalıdır. Kış lastikleri ayrıca karlı havalarda yaz lastiklerinden daha iyi performans ve uyum sergilerler. Kışın yaz lastiği kullanan sürücülerin kaza yapmalarında bunun da etkisi oldukça fazladır.

Tüm bu nedenlerle, 7 derece ve altında olan soğuk havalarda kış lastiği kullanımı hem lastiklerinizin ömrü hem yakıt ekonomisi hem de can güvenliğiniz açısından çok ama çok önemlidir. Ayrıca yağmurlu havalarda kış lastikleri daha iyi tutunma sağlayacaktır. Evet her biri ekstra masraf olarak görünmekte ancak lastiklerinizin ömrü daha da önemlisi can güvenliği yapacağınız masrafa değecektir. Herkese güvenli sürüşler dileriz.

Instagram’da takip edin!Twitter’da takip edin!Facebook’ta takip edin!

[sp-related style=”dark” id=”4646″]

[sp-related style=”dark” id=”1441″]

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.