Kapat
kis_lastigi
Nedir? 0

Kış Lastiği Nedir? Kış Lastiği İşe Yarar?

Kış lastiği işe yarar ve neden kışın kış lastiği takarız?

Kış geldiğinde aracımıza kış lastiklerini takmamız gerektiğini hepimiz biliyoruz. Kışın kış lastiklerini kullanımı araç ve yolcu güvenliği için oldukça önemlidir. Peki şimdi kısaca kışın neden kış lastiği takmalıyız ve bu lastik ne işe yarar buna bakalım.

Öncelikle ilk olarak şunu belirtmek gerekiyor ki o da kış lastiği demek kar lastiği demek değildir. Kışın bu sıcaklıklarda kış lastiği kauçuğu ideal yumuşaklıkta bulunur. İdeal yumuşaklığa ulaşan kauçuk da yol tutuş özelliğini artırır. Yol tutuşu artması demek ya da yol tutuşunun yüksek olması demek aracın çekişini ve fren performansını artırır. Ayrıca viraj hakimiyetini de artırır. Aslında bunların hepsi de güvenli bir sürüş için gereklidir ve güvenli sürüş imkanı sağlar.

“Disk fren nedir? Disk fren nasıl çalışır?”

Kış lastikleri, karda, buzda, ıslak zeminde ve gizli buzlanmaya karşı, her türlü olumsuz koşullarda kullanabileceğiniz türden lastiklerdir. Ancak Kış lastiği +7 derecenin altında olan havalarda kullanılmalıdır. Bunun sebebi kış lastiğinin bu sıcaklıkta maksimum performansı göstermesidir.

kis_lastigi_1

Kış lastiğinin desen yapısı +7 derecenin altında ideal yumuşaklıkla beraber her türlü zeminde ideal sürüşü sağlar. Kış lastiklerinin üzerinde bulunan bu desenler kar ve buz tabakası üzerinde bulunan suyu yarar ve aracın asfalta tutunmasını sağlar. Araçların buzlu zeminlerde kaymasına neden olan şey buz değil buzun üzerindeki su tabakasıdır. Aracın da motor gücü ya da 4×4 gibi özelliklere sahip olması doğrudan doğruya aracın kaymamasına etki etmez aracın kayıp kaymayacağı daha çok lastiklerine bağlıdır.

“Yakıt tasarrufu yapmanızı sağlayacak 7 öneri”

Zincir yerine kar lastiği kullanılması daha yararlıdır. Çünkü zincirin, asfalta ve otomobilin yürür aksamına zararı vardır. Ayrıca zincir zamanla lastiklerde yer alan çelik tellerin kırılmasına yol açar. Bu yüzden kış aylarında bu lastiklerin kullanılması gerekir.

İlginizi Çekebilir:  Bora 12 (JNG-90) Milli Keskin Nişancı Tüfeği Nedir? Özellikleri nelerdir?

Herkese güvenli ve keyifli sürüşler.

Kaynak: bilgiustam.com

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.