Kapat
kevlar nedir
Bilim 1

Kevlar Nedir?

Kevlar nedir? Kevlar kullanım alanları nelerdir?

Bu yazımızda çoğumuzun bildiği ve bilmeyenlerin ise mutlaka ismi bir yerde duyacağı bir malzemeden söz edeceğiz.Özellikle oyuncu arkadaşların FPS(First Person Shooter) olarak tabir edilen oyunlardan da yakından tanıdığı kullanım alanı çok geniş olan bir malzemedir kevlar.Özellikle atlamadan geçmeyelim bu malzemeyi motosikletçi arkadaşlar da yakından tanır.

Nereden duydum ben bunu acaba diye düşünmeye başlamışsanız eğer şimdi de hakkında bilgi vermeye başlayabiliriz.

Kevlar çok hafif ve karbon temelli ve çok sağlam liflerden oluşan bir malzeme olarak karşımıza çıkmaktadır.DuPont firması tarafından 1965 yılında üretilmiş ve patenti alınmış bir malzemedir.Kullanım alanlarından daha sonra bahsedeceğiz ama genel olarak savunma sanayii, sağlam halat yapımı ve yanmayan giysi yapımında oldukça popülerdir.Çok yüksek çekme gerilmesine dayanan ince ipliksi bir yapıya sahiptir. Kendisi kompozit malzemelerin en popüler ürünlerindendir.Kumaş haline getirilebilir, dokunabilir ve kesilip dikilebilir bir yapıdadır.Günlük hayattan alışkın olduğumuz miğfer, çelik yelek,paraşüt ipi, gemi bağlama haltaları ve uçak ve gemi gibi yapıların kanat ve gövde yapımında kullanılmaktadır ve tercih edilirliği oldukça fazladır.

Markanın sloganı ise “Aynı ağırlıktaki çelikten 5 kat daha sağlamdır.”

Yalnız bahsetmekte fayda olan bir konu da dayanıklılık/ağırlık oranını ele aldığımızda evet kevlar çelikten üstündür lakin dayanıklılık/hacim oranı söz konusu olduğunda ise çelik kevlardan daha üstündür.Bu nedenledir ki ince bir çelik koruma parçasının yaptığı işi kevların yapması istendiği takdirde kevların o ince çelik parçadan daha kalın olmak zorundadır.Bu da açıkça ortaya koymaktadır ki kevların çeliğin yerine tercihi fiyat dışında ağırlık ve hacim kıstaslarına bağlıdır.

“3D yazıcı nedir?”

Kimayasal yapısına çok fazla girerek sizi sıkmak istemiyorum o yüzden kabaca bir bilgi verip yazıya devam edelim. Kevlar, 1,4-phenylene-diamine (para-phenylenediamine) ve terephthaloyl chloride monomer solusyonunun yoğuşma reaksiyonuyla Hidroklorik asit içerisinde çözünmesinin ürünüdür.

İlginizi Çekebilir:  Robot Avukat Devrede!

Kevlar 3 sınıfa ayrılmaktadır.

 • K-29 – endüstriyel uygulamalar için, Kablolar, Asbest parçaların yerine, fren balataları, kurşun geçirmez yelek ve araç zırhlarında kullanılır.
 • K49 – yüksek güçte kablo ve halatlarda kullanılır.
 • K100 – Kevlar ın renkli versiyonudur.
 • K119 – yüksek uzama, esneme ve daha fazla yorulma dayanımı.
 • K129 – Balistik uygulamalar için yüksek dayanım.
 • AP – K-29 dan 15% daha yüksek dayanım
 • XP – daha hafif reçine ve KM2 ile iplik kombinasyonu

Güneşten gelen ultraviyole ışınlar kevların bozulmasına ve parçalanmasına neden olur.Buna UV bozunması adı verilir.Bu yüzden eğer güneş ışığında kullanılacaksa güneş ışığı koruması olması gerekir.

Kullanım alanları;

 • Gemilerin bağlanmasında kullanılan halat yapımında
 • İtfaiyeci, madenci, ve motosiklet giysileri gibi sağlamlık ve özel dayanıklılık gereken giysilerin yapımında
 • Hava kuvvetleri pilotlarının üniforma yapımında
 • Tank yapımında
 • Uçak kanadı yapımında
 • Hafif kano imalatında
 • Askeri miğfer imalatında
 • Paraşüt ve dağcılık halatlarının yapımında
 • Motosiklet aksamlarında
 • Telefon kapaklarında
 • Yeni nesi hoparlörlerin diyaframlarında

Gördüğünüz gibi aslında hayatımızın aslında birçok alanına işlemiş ve yerine yeni bir malzeme gelene kadar yerini sağlama almış durumda.

Kevlardan bahsetmişken o çok kullanıldığı savunma sanayisi yani çelik yeleklerden bahsetmezsek olmaz.

Kevlar yelekler kevlar liflerinden oluşturulan birçok katın bir araya gelmesi ile oluşur.Bu yapı daha çok örümcek ağı yapısına benzetilerek oluşturulmuştur.Lifler her ne kadar çekme gerilmesine dayanıklı olsa da ezilmeye dayanıklı olmadıklarından dolayı kevların kurşun geçirmemesi için esnemesi gerekmektedir.Yani sert bir malzeme(tahta vb.) üzerine sardığımızda malzeme esnemeyeceği için kurşun geçirmez özelliği göstermeyecektir.Ancak insan vücudu gibi esnek bir yapıyı koruması gerektiğinde insan vücudu esneyebildiği için kurşun geçirmeyecektir lakin esnemeye duyduğu ihtiyacı belki kaburga kırıkları belki de morluklar ile karşılayacaktır.Hatta belki de iç organların patlamasına neden olacaktır.Bu nedenle aslında tam anlamıyla koruyucu bir özellik göstermez ama yine de sizi o kurşunun yada şarapnerin öldürücülüğünden korur.

“Ejderha derisi nedir? Nerelerde kullanılır?”

Sivri uçlu mermilerin durdurulabilmesi için daha sık dokumaya ihtiyaç vardır.Kevlar yapılar çelik uçlu mermileri durdurma özelliğine sahip değildir.Bu nedenle kevlar yapılar seramik ile güçlendirilerek merminin zırh içerisinde durdurulması sağlanır.Bu yapılar ejderha derisi olarak adlandırılan yapılardır.Ancak bu daha önce belirttiğimiz gibi tam anlamıyla koruma sağlamaz.kurşun darbesi ile kemik kırıkları ve iç organ yaralanmalarına neden olabilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Kaynak Nedir?

Sonuç olarak kevlar malzemeler günlük hayatımızda yakaladığı popülerliği kolay kolay kaybedecek gibi görünmemektedir.Her sektörde kendine yer bulmuş bir malzeme olarak önemine temel olarak koruyacaktır ancak geliştirilmesi özellikle savunma alanında geliştirilmesi gerek savaşlar gerekse savunma sanayilerinin birbiri arasındaki yarışı sonucunda sürekli devam edecektir.

Hasan Esad {Hasan Esad}

makine mühendisliği mezunu olup halen makine mühendisliğinde yüksek lisansa Ayrıca gedik üniversitesinde kaynak mühendisliğine devam etmekteyim. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Yazılarım için soru ve görüşlerinizi bekliyorum.

“Kevlar Nedir?” üzerine 1 yorum

 1. Doğuhan Aras dedi ki:

  Merhabalar hocam ben 11.sınıf öğrencisiyim. Kevlar hakkında bir sunum yapmak istiyorum ama nereden başlayacağımı ve nasıl devam ettireceğimi bilemiyorum. Acaba yardımcı olur musunuz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.