Kapat
kepler_uzay_teleskobu
Bilim 0

Kepler Uzay Teleskobu Da Emekli Oluyor!

Görev boyunca binlerce gezegenle bizleri tanıştıran Kepler Uzay Teleskobu emekli oluyor.

Teleskop uzaydan elde ettiği son verileri de dünyaya aktaracak. Son veriler de aktarıldıktan sonra emekli edilecek. Teleskop 2009 yılında NASA tarafından lansmanı yapıldıktan sonra binlerce gezegen keşfinde görev aldı ve görevini de başarıyla yerine getirdi.

“Asimo da emekli oluyor.”

Peki çok yaşlı olmayan ve bu kadar da başarılı olan bir uzay teleskobu neden emekli ediliyor diye soracaksınız. Bunun ana nedenlerinden birisi yakıt deposunun düşük seviye uyarısı vermesi olduğu söylenmekte. Kepler tarafından elde edilen verilerin ağustos ayına kadar NASA tarafından aktarılması hedefleniyor.

kepler_uzay_teleskobu_1

Teleskop aslında NASA’nın hedeflediğinden ve tahmininden daha fazla bir süre hizmet verdi. 2013 yılında direksiyon sistemi ile mekanik bir arıza yaşayan teleskop görevi süresince 2244 aday dışsal gezegen ve 2327 onaylı dışsal gezegen keşfetti. K2 adı verilen genişletilmiş misyonunda ise 479 aday tanımladı.

“Alfamanyetik Spektrometre Nedir?”

Kepler Uzay Teleskobu yerini Hubble Uzay Teleskobuna bırakacak gibi görünüyor. Yine de bu konuda kesin bir şey söylemek mümkün değil. 2019 yılında tanıtılması planlanan ve beklentileri bu yönde olan Hubble, teknik sorunlar ve geliştirmeler nedeni ile 2021 yılına ertelendi. Ertelenmesindeki sebebe bakacak olursak eğer, teleskobun eksik veya hatalı olarak tanıtılması veya göreve alınması durumunda milyarlarca dolar maliyete neden olabileceği ihtimali. Yani kısacası teleskop olabildiğince eksiksiz ve hatasız olarak üretilmeye çalışılıyor.

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.