Kapat
internet_balonlari
Bilim 0

Kenya’da İnternet Balonları Kullanılacak!

İnternet balonları Kenya’da kullanılmaya başlanacak!

Project Loon adıyla Google tarafından duyurulan internet balonları Kenya’da hizmete girecek. Bu balonlar sayesinde milyonlarca insana 4G hızında internet sunulacak.

Project Loon

Aslına projenin çıkış amacı bir nevi herkesin internete eriseşebilmesi idi. Google 2011 yılında kırsal kesimlere de internet hizmeti sunulması için Project Loon adıyla internet balonlarını duyurmuştu. Proje yıllar süren gelişmelerin ardından testlerini tamamladı. ABD’de önde gelen operatörlerden birisi olan AT&T ile iş birliği ile Marina kasırgasının yaşandığı Porto Riko’da acil internet hizmeti sağlamak için kullanılmıştı.

internet_balonlari_1

 

Bu zamana kadar hep testlerde ve acil durumlarda yardım amaçlı kullanılan sistem artık Kenya’nın en büyük üçüncü operatör firması olan Telekom Kenya ile anlaştı. Bu sayede projenin ilk ticari adımı atılmış oldu. Project Loon kırsalda interneti olmayan milyonlarca Kenya’lıya internet sağlayacak.

“Uçan araba 2019’da satışta.”

Kenya nüfusu 45 milyon ve aslında ülkede 4G hizmeti var ancak kırsalda bu hizmet erişilemez duruma geliyor. Kırsalda deniz seviyesinden 18 km yukarıda konuşlanacak olan balonlar üzerinde taşıdıkları anten ve vericiler ile internet sunacak.

Bu projede Google’ın en büyük rakibi olarak SpaceX firmasını söyleyebiliriz. Google bunu balonlar ile yapacak fakat SpaceX bunu uydular ile yapmaya çalışıyor.

Sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Kaynak

İlginizi Çekebilir:  Yandex Otonom Araç Testine Başladı!

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.