Kapat
f-11
Askeri 0

Kendi Kendini Vuran Savaş Uçağı F-11 Tiger!

Kendi kendini vuran bir savaş uçağı F-11

Hiç kendi kendini havadayken vuran bir savaş uçağı duydunuz mu? Duymadıysanız sizlere kendi kendini vuran savaş uçağı F-11’den bahsedeceğim.

1956 yılında Grumman şirketi New York eyaleti kıyısında yeni savaş uçakları olan F-11’i test ediyorlardı. Uçağın pilotu silahlarını ateşledikten bir süre sonra pilot bilinmeyen gizemli bir acı çekmeye başlamıştı. Uçağın motoru anlamsız ve oldukça yüksek bir hasar almış durumdaydı. Peki ne olmuştu? Pilot kendini mi vurmuştu?

“F-16 Fighting Falcon nedir? Özellikleri nelerdir?”

Bütün Grumman uçakları gibi F-11 Tiger da bir kedi ismini almıştır. Hızlı ve çevik bir uçaktır. F-11 Tiger Deniz Kuvvetleri’ndeki 843 mil/saat (mach 1.1) ile uçabilen ikinci süpersonik uçaktı.

21 Eylül 1956’da DataGenetics açıklamasına göre: bir Grumman test pilotu Long Island açıklarında bir Tiger uçuruyordu. Pilot uçağın burnunu 20 derece aşağı çevirerek okyanustaki boş bir noktaya nişan aldı. Colt Mk. 12-20 mm topları ile 4 saniyelik kısa bir ateşleme yaptı. Daha sonra daha dik bir açı ile dalışa geçti ve afterburnerları çalıştırdı. 1 dakika sonra ise uçağın ön camında hasar olduğu fark edildi. Ayrıca uçağın motorundan ise garip sesler gelmeye başlamıştı. Bunu fark eden pilot hemen piste geri dönme çağrısında bulundu.

Test pilotu bir kuş sürüsüne çarptığını düşünüyordu ancak daha sonra yapılan kaza araştırması daha farklı şeylere işaret ediyordu. Pilot yaptığı hızlı dalış sonrası kendi ateşlediği 20 mm’lik topların içerisine girmişti. Ancak uçağın kendi hızı ve üzerindeki hava akışı nedeniyle mermiler yavaşladı. Mermiler yavaşlarken F-11 Tiger hızlandığında da uçak için önemli olabilecek hasarlara sebep oldu.

“Uçaklar nasıl uçar?”

F-11 Tiger’ın bu olayında pilot da ağır yaralı bir şekilde piste dönmüştü. Ancak 6 aydan kısa bir sürede tekrar uçuş yapabilecek duruma geri dönmeyi başardı.

Deniz Kuvvetleri sadece 200 adet Tiger almıştı. Daha sonraları ise F-8 Crusader ve F-4 Phantom II gibi daha iyi uçaklara yöneldiler.

Instagram’da takip edin!Twitter’da takip edin!Facebook’ta takip edin!

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.