«
  1. Ana sayfa
  2. Haberler
  3. Kauai Adası Güneş Paneline Geçti

Kauai Adası Güneş Paneline Geçti

kauai adası 3

Kauai Adası, Tesla ile büyük bir projeye imza attı.

Hawaii Takımadası’ndaki Kauai Adası doğal enerji kaynakları olmadığı için, enerji ihtiyacını gemiyle taşınan dizel yakıtla karşılıyor. 65.000 kişinin yaşadığı ada, akaryakıt bağımlılığını azaltmak için rüzgar ve güneş enerjisinden faydalanmaya çalışıyor. Ekvatora yakın olan ve bol güneş ışığı alan Kauai’de yaşayanlar elektrik ihtiyacını çatılara kurulan güneş panelleriyle karşılıyor. Ancak geceleri ihtiyaç duyulan enerji için yine fosil yakıt kullanılıyor.

Güneş paneli ve pil teknolojisini birlikte kullanarak sunduğu çözüm ile Tesla, adanın enerji ihtiyacını önemli ölçüde karşılıyor. Tesla’nın kurduğu 54.798 panel 13 megawatt güç üretebiliyor. 272 pilli enerji depolama sisteminin kapasitesi toplam 52 megawatt saat. Böylece 4500 evin geceleri ihtiyaç duyduğu enerji karşılanabiliyor.

“Dünyanın en büyük yüzen güneş enerjisi santrali”

Yapılan anlaşma gereği ada yönetimi güneş paneli için para ödemeyecek. Tesla ürettiği elektrik için 20 yıl boyunca kilowatt saat başına yaklaşık 50 kuruş alacak. Proje sayesinde yılda 6 milyon litre yakıt tasarrufu yapılacağı tahmin ediliyor. 

Güneş panelleri uzun süredir alternatif ve temiz enerji eldesinde kullanılıyor. Ülkemizde de birçok yerde güneş paneli uygulaması var. Ancak çoğu uygulamada elde edilen enerji doğrudan elektrik şebekesine veriliyor. Bu durumda sadece gündüz elde edilen enerji değerlendirildiğinden genel enerji planlamasında istenilen verim elde edilemiyor. Geceleri ya da kapalı havalarda ortaya çıkan ihtiyacı karşılamak için diğer yöntemlere ihtiyaç duyuluyor.

“Rüzgar tarlaları havayı ısıtıyor mu?”

Pil teknolojisinin gelişmesiyle birlikte gündüz elde edilen enerji gece de kullanılabilecek. Avustralya’da benzer sorunlardan dolayı elektrik sık sık kesiliyor. Tesla’nın kurucu ortaklarından Elon Musk bu kesintilerin 100 günde çözülebileceğini belirtti. Ünlü bir iş adamının Musk’a bu konuda ciddi olup olmadığını sorması üzerine Musk, sorunu 100 günde çözemezse elektriği bedava vereceğini belirten iddialı bir açıklama yaptı. Avustralya başbakanı konuyu değerlendireceklerini açıkladı. Twitter üzerinde dönen bu sohbete Ukrayna başbakanı da katılarak, kendilerinin de bu tür testler için hazır olduğunu belirtti. Görünen o ki dünyada bu konuda büyük bir talep var ve yakın gelecekte de daha verimli pillerle bu tür uygulamalar yaygınlık kazanacak.

“Facebook sayfamızı beğenmek için tıklayınız.

Aşağıdaki video ile konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Hüseyin KUZU Hakkında

avatar

Hüseyin KUZU

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *