Kapat
hubble uzay teleskobu foto
Bilim 0

Karanlık Madde Bulunmayan Bir Gökada

Karanlık Madde Bulunmayan Bir Gökada

Karanlık maddenin doğası bugün hala tartışma konusu. Ancak fizikçilerin çoğunun üzerinde anlaştığı bir nokta varsa o da karanlık maddenin gökadaların oluşumu açısından çok önemli olduğudur. Gökadalardaki  yıldızları ve gezegenleri meydana getiren sıradan maddenin bir araya gelmesini ve gök cisimlerini oluşturmaya yarayan karanlık maddenin oluşturduğu kütleçekimidir.

Ancak Yale üniversitesi’nden bir grup gökbilimcinin yakın zamanlarda elde ettiği sonuçlar, gökadaların oluşumuyla ilgili bilgilerin göden geçirilmesi gerekliliğini göstermektedir. Dr. Pieter van Dokkum ve ekibi yakın tarihte yayımladıkları bir makalede karanlık madde  içermeyen bir gökada bulduklarını bildirdiler.

“NASA Mars’ta yaşam için tasarım yarışması düzenledi.”

NGC105-DF2  adı verilen gökada Dünya’dan yaklaşık 65 milyon ışık yılı uzaklıkta ve hacmen yaklaşık olarak gökadamız kadar büyük. Gökadanın içerdiği yıldız miktarı ise gökadamızın yüzde biri kadar. Görünüşü tipik spirak gökadalara benzemeyen NGC1052-DF2, ilk kez 2015 yılında keşfedilen “aşırı düşük yoğunluklu” gökadaların bir örneği olarak gösteriliyor.

cassini uzay

Karanlık maddenin aşırı düşük yoğunluklu gökadaların oluşum süreçlerinde ne gibi roller üstlendiğini anlamak isteyen van Dokkum ve ekibi Dragonfly telefoto Dizisi adını verdikleri bir teleskopu faal hale getirdiler. Bu teleskop ile gözlemlenen ilk gökada aşırı miktarda karanlık madde içeriyordu ki bu durum halihazırda baya şaşırtıcıydı. Daha sonra ki gözlemlenen başka bir gökada neredeyse hiç karanlık madde içermediği için bilim dünyası için diğer gözleme nazaran oldukça şaşırtıcı bulunuyor.

Bu haliyle bakacak olursak NGC1051-DFG2 gökadasının varlığı karanlık maddenin fiziksel olarak var olduğunun bir kanıtı olarak bilim insanları tarafından değerlendiriliyor. Bundan sonraki yapılacak gözlemler ve deneyler karanlık madde ve gökadalar arasındaki ilişki ve karanlık maddenin daha iyi anlaşılabilmesine olanak sağlayacaktır.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın…

Kaynak:Bilim Teknik

Hasan Esad {Hasan Esad}

makine mühendisliği mezunu olup halen makine mühendisliğinde yüksek lisansa Ayrıca gedik üniversitesinde kaynak mühendisliğine devam etmekteyim. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Yazılarım için soru ve görüşlerinizi bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.