Kapat
kamber_acisi
Nedir? 0

Kamber Açısı Nedir? Kamber Neden Yapılır?

Bazen aşırılarını da gördüğümüz kamber nedir? Kamber açısı neden kamber yapılır?

En çok dikkatimizi çeken tekerlek açısı olan kamber açısı da araçların kendine has tekerlek açılarından birisidir. Araçların tekerleklerinde aracı üreten şirketin ve aracın kullanım amacına göre ayarlanmış belirli kamber, kaster ve toe açıları bulunur. Bunlardan biri olan kamber nedir ve kamber açısına kısa ve öz bir şekilde bir bakalım.

Kamber açışı nedir?

Şimdi karşımızda bir araç olduğunu ve karşıdan ona dik olarak baktığımızı varsayalım. Aradın aracın lastiklerine bakalım ve lastiklerden geçen ve yere dik olan bir eksen hayal edelim. Lastiğin üst kısmı bu eksenden aracın dışına doğru taşarsa “Pozitif kamber” içine doğru yaklaşırsa “Negatif kamber” olarak adlandırılır. Yada başka bir izah yöntemi ile anlatırsak. Lastiklerin üst kısımlarının birbirlerine yakın ise negatif kamber, lastik üst kısımları birbirine uzaksa pozitif kamber denir.

Günümüzde her ne kadar negatif kamber daha güzel ve havalı görünse de daha önceden de belirttiğimiz gibi her açının bir amacı vardır. Yani ayarlanmış olan negatif yada pozitif bir kamber açısının bir amacı olmaktadır.

“Yaz ve kış lastiği arasındaki farklar nelerdir?”

Negatif kamber açısı

Otomobil üreticileri tarafından negatif kamber açıları bilinçli olarak uygulanmaktadır. Ancak tabii ki duruma çok ilgili değilseniz bu açıyı göz ile anlamak pek mümkün değildir. Negatif kamber açısı yapmanın en önemli amacına bakacak olursak tekerlekler arasındaki açıklığı artırmak ve bu sayede araca daha iyi viraj kabiliyeti kazandırmaktır.

Negatif bir kamber açısı viraj kabiliyetini ve virajda tutunmayı artırsa da düz yol performansı açısından bakıldığında sürüşte temas yüzeyini küçülttüğünden dolayı tutunmayı azaltacaktır. Ayrıca negatif açı verildiğinde ve aracın tekerleklerinden birisinin yol ile teması kesildiğinde iki tekerlek arasındaki kuvvet dengesi bozulur ve araç yerden temasın kesildiği yöne doğru kayma eğiliminde olur.

İlginizi Çekebilir:  Kumpas Nedir? Kumpas Ne İşe Yarar?

kamber_acisi_1

Fazla verilen kamber açıları aynı zamanda uzun süreli kullanımda lastiklerin iç kısımlarındaki sürtünmeyi artıracağından lastiklerin iç kısımlarında dengesiz ve aşırı bir aşınma meydana gelir.

Abartılı kamber açıları son zamanlarda yollarda herkesin gözün çarpan bir konu olabilir. Ancak bu kamber açısının aşırı düzeyde tutulması aracın viraj kabiliyeti dışında hiç bir yararı yoktur. Düz gidişlerde performansı azaltır ve tehlikeli hallere neden olabilir.

Pozitif kamber açısı

Ülkemizde bu tip kamber açısı eski Skoda modellerinde görülmekteydi ve buna “Skoda bacak” gibi şeyler söylendiğini duymuş olabilirsiniz. Bu tip kamber açısı aracın viraj kabiliyetini azaltabilmektedir. Aslında çok istenen bir durum olduğu da söylenemez.

“Yakıt tasarrufu yapmanız için 7 öneri!”

Pozitif kamber açısı binek araçlardan daha çok traktör ve arazi araçları gibi araçlarda kullanılmaktadır. Bu açı direksiyonun daha rahat döndürülmesine fayda sağlar ve aracın daha düz bir şekilde yol almasını sağlar.

Kamber açısının sıfır olması da aracın düz yolda ilerlerken yer ile olan temasını artıracaktır ancak virajlarda ve dönüşlerde tekerleklerin fazla aşınmasına neden olacaktır.

En uygun kamber açısı aracın hangi alanda kullanılacağına ve kullanılış amacına göre değişiklik gösterir. En uygun değerler üreticiler tarafından belirlenmiştir.

Kaynak:https://www.sekizsilindir.com/2017/03/kamber-acisi-nedir.html
Kaynak:https://www.servispasaoglu.com.tr/blog/kamber-kaster-toe-in-toe-out-nedir

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.