Kapat
kaliforniyum
Nedir? 0

Kaliforniyum Nedir? Ne İşe Yarar?

Son zamanlarda adını sıkça duymaya başladığımız bu Kaliforniyum nedir? Ne işe yarar ve nerelerde kullanılır?

Ankara’da düzenlenen operasyonda yaklaşık olarak 70 milyon dolar değerinde Kaliforniyum bulunduğu iddia edildi. Bu iddialardan sonra da insanlar Kaliforniyum maddesi hakkında bilgi sahibi olabilmek için internette araştırma yapmaya başladılar.Peki öyleyse nedir bu madde?

“Grafen nedir?”

Kaliforniyum nedir?

Sembolü Cf olan radyoaktif metalik bir kimyasal element olan bu maddenin atom numarası ise 98‘dir.Üretilmesi ise Kaliforniya Üniversitesi’nde gerçekleşmiştir. 1950 yılının Şubat ayında labaratuvar ortamında kurimiyum alfa parçacıkları (helyum iyonları) ile bombardımanı sonucu üretilmiştir.

Normal basınçta 900 °C‘nin altında ve 900 °C‘nin atında olmak üzere iki farklı kristal yapı sergilemektedir.Ancak oda sıcaklığında ve hava ile teması sonrasında ise yavaş bir şekilde matlaşmaktadır.

kaliforniyum_1

Periyodik cetvelde aktinitler serisine dahil olan madde şuana kadar bilindiğine üzere doğal yollardan elde edilememektedir.Ancak birçok nükleosentezin meydana gelmesi nedeniyle uranyum cevherlerinde birkaç dakikalığına da olsa bulunarak varlığını sürdürebilmektedir.

“Biyonik yaprak nedir?”

Kaliforniyum ne işe yarar?

Nükleer araştırma alanında fisyon parçacıklarının kaynağı olarak kullanılabilmektedir.Buna ek olarak ise nötron kayağı olarak kullanılabilir.Petrol kuyularında nem ölçüm cihazlarında kullanılabilir.Altın yada gümüş araştırmalarında da kullanılmaktadır.

Kaynak

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.