Kapat
kahvenin beyne etkileri 2
Bilim 0

Kahvenin Beyne Etkileri Nelerdir?

Kahvenin beyne etkileri nelerdir? Nasıl etki eder?

Her gün en az bir fincan içilen kahvenin dünya ortalamasına bakıldığında günlük 3 fincan olarak göze çarpmakta. Kahve bu dünyada en çok ticareti yapılan ve en popüler içeceklerden bir tanesi. Buna sebep olarak birçok faktör gösterilebilir ancak bizi ilgilendiren ve yazımızın konusu olan kahvenin beyne etkileri. Belki de yazıya başlamadan önce bir fincan kahve koymak isteyebilirsiniz.

“Renk körlüğü nedir?”

Kahve ile ilgili yapılan araştırmalar daha çok kahvenin etken maddesi olan kafein üzerinden yapılıyor. Bu doğru bir yaklaşım mı diye bakacak olursak eğer, aslında evet. Çünkü literatüre bakıldığında ve farklı kafein kaynakları incelendiğinde aksi söylenene kadar kafeinin uyaran bir madde olduğunu kabul edebiliriz.

kahvenin neyne etkileri

Kahve beyne nasıl etki eder?

Kahve ağza alındığı andan itibaren 5-10 dk arasında bir sürede emilmeye başlıyor. Emilme işlemi ise 45 dk içerisinde tamamlanıyor.Kafein miktarı maksimum düzeye 120 dk içerisinde ulaşabiliyor. Kaferin hücrelere kolaylıkla geçebiliyor.Bunun nedeni ise hücrelere geçişi sırasında herhangi bir bariyerle karşılaşmaması. Beyin, testis ve hamile kişiler için de fetüs dahil olmak üzere tüm hücre ve bölümlere hızla yayılma özelliğine sahip. Ancak bu dağılımda kafeinin %80‘i beyne ulaşıyor.

“Dünyadaki en büyük krater”

Kahve içince uykunuzun açıldığını ve yorgunluğunuzun azaldığını hissetmenizin nedenini anlamak için önce beyindeki uyarıcı etkisini anlamanız gerek.

Adenozin merkezi sinir siteminde bulunan, uyku-uyanık döngülerinde rolü olan ve günün yorgunluğuyla beyinde biriken kimyasal bir nörotransmitter maddedir.Bu molekül belirli bir yoğunluğa ulaştığında beyinde bulunan bazı hücrelerin “adenozin resöptörlerine” bağlanır ve uyku hissinin azalmasını sağlar. Yorgunluk hissini azaltır.

İlginizi Çekebilir:  Staj Yapmak ve Staj Yapmanın Önemi

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.