Kapat
it dalaşı 2
Askeri 0

İt Dalaşı Nedir?

İt dalaşı (Dog Fight) nedir? Nasıl yapılır?

Biraz kaba bir tabir gibi gözükse de havacılık dilinde bu şekilde anılmaktadır ve yazımızda da bu şekilde telaffuz edilecektir.

it dalaşı

İlk olarak; it dalaşı aynı ülkeye ait pilotların kendi aralarında yaptığı bir antrenmandır. İkinci olarak ise; düşman veye iki ayrı ülkeni hava kuvvetleri pilotlarının birbirlerine üstünlük sağlamak için yaptıkları manevra taarruzudur. İki ülkenin uçaklarının silah ateşlemeden birbirlerine kilitlenmelerini amaç edinir.

“Uçaklar nasıl uçar?”

Eğer yapılan it dalaşında iki taraftan herhangi birisi geri çekilmez yada pes etmez ise silah ateşleme izni ortaya çıkar. Bunun bir örneği 8 Ekim 1996 yılında Ege Sakız ağacı adası semalarında, Türk pilot (Nail Erdoğan) ile Yunan pilot (Thanos Grivas) arasında olmuştur. Bu uzun süreli it dalaşı sırasında Yunan pilot, füze sistemini kitleyerek Türk pilot Nail Erdoğan’ın ölümüne neden olmuştur.

II. Dünya Savaşı‘nda uçaklarda güdümlü füzeler ve radar sistemleri olmadığı için it dalaşı pilotların ve uçakların yeteneklerine bağlı idi. Bu savaş zamanında pilotlar kendilerinin ve uçaklarının sınırlarını zorlarcasına birbirlerinin arkalarına geçerek üstünlük kurmaya çalışmışlardır. Daha yetenekli olan tarafa diğerine üstün gelebilmiştir.

“Mikoyan-Gurevich Mig-15”

Londra üzerinde Alman ve İngiliz uçaklarının mücadelesi sonrası havadaki izleri

it dalaşı 3

Daha sonrasında jet motorlu uçaklar ve radar sistemleri geliştirilmiştir. Bu nedenle bu mücadelelerde teknolojinin üstünlüğü yadsınamaz. Bir ülkenin hava kuvvetleri o ülkenin askeri gücünü doğrudan etkiler.

Aşağıdaki videodan II.Dünya Savaşı sırasında kaydedilen mücadelenin görüntülerini izleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  ABS Nedir ?

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.