Kapat
isik_hizi
Bilim 0

Işık Hızı Nedir? Işık Ne Kadar Hızlıdır?

Uzay ile ilgili makalelerin çoğaldığı zamanımızda ışığı anlamak oldukça önemlidir. Peki ışık hızı nedir? Işık ne kadar hızlıdır?

Öncelikle kısa olarak tanımlamak gerekirse ışık hızı ışığın boşluktaki hızına verilen isimdir. Işık bir boşluk içerisinde saniyede 299.792.458 m (buna saniyede yaklaşık olarak 300 bin km de denilebilir.) ‘dir. Işık hızının sembolü ise Latince hız anlamında olan “celeritas” kelimesini temel alır ve “c” olarak gösterilir.

“Plazma roket motor nedir?”

Tarihteki ilk ölçüm

Yunan filozof Empedokles ışığın sınırlı bir hızı olduğunu iddia eden ilk kişidir. Empedokles’e göre bir yerden bir yere giden ışığın belirli bir hızı olmalıydı. Aynı zamanda bir İslam bilgini olan Biruni de aynı görüşe sahip olmuştur. Ayrıca ışığın sesten daha hızlı olduğunu gözlemlemiştir.

Işık hızını ilk olarak 1676 yılında Danimarkalı bir astronom olan Ole Rømer ölçmüştür. Gözlemi sonucunda ışık hızını saniyede 220 bin km olarak ölçmüştür. Ölçüme bakılacak olursa oldukça başarılı bir ölçüm olduğunu söyleyebiliriz. O zamanki duruma göre %26 olan bir hata ile ölçümünü gerçekleştirmiştir.

“NASA Apollo görevinden 14.000 fotoğraf yayınladı!”

İlerleyen zamanlarda ise Louis Essen 1950 yılında ışık hızını saniyede 299.792,5±1 km olarak ölçmüştür. Daha sonraları ise 1975 yılında ışık hızı saniyede 299.792.458 m olarak kararlaştırılmıştır. Bu gibi bir hızdan bahsederken insan için hayal etmesi oldukça zordur. Ancak bir örnek vermek gerekirse; Güneş ışığı dünyaya 8,3 dk’da ulaşmaktadır. Işığın ne kadar hızlı olduğunu siz düşünün.

Işık yılı

isik_hizi_1

Işık hızının yanında ışık yılı da kulağımızın aşina olduğu bir birim. Buna rağmen bazen ışık yılını tanımlarken karışıklıklar olabiliyor. Işık yılının tanımına gelecek olursak; ışığın boşlukta bir yılda (güneş yılı) katettiği mesafedir. Bu birim genellikle astronomi biliminde kullanılmakla beraber uzaklık ölçümünde kullanılır.

“NASA gizli videolarını Youtube’da yayınlıyor!”

Bir ışık yılı 9,4607×  10^12 (yaklaşık olarak 10 trilyon) km’dir. Işık bu kadar hızlı olmasına rağmen bize en yakın yıldız olan Proxima Centauri ile güneş arasındaki mesafe yaklaşık olarak 4,22 ışık yılıdır. Aslında ışık insanlığa bu evrende ne kadar küçük bir nokta olduğunu anlaması açısından oldukça önemlidir.

İlginizi Çekebilir:  Perçin Nedir? Ne İşe Yarar?
Kaynak

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.