Kapat
isi_ve_sicaklik
Bilim 0

Isı ve Sıcaklık Arasındaki Farklar Nelerdir?

Isı ve sıcaklık arasında ne gibi farklar vardır?

Isı ve sıcaklık aslında günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız ancak arasındaki farkı tam olarak bilmiyor olabileceğimiz iki kavram. Bazen de birbirine karıştırırız. Peki ısı ve sıcaklık arasında ne gibi farklar vardır? Kısaca bakalım.

Isı

Bildiğiniz gibi maddeler tanecikli yapılardan oluşur. Isı da bu maddeyi oluşturan taneciklerin sahip oldukları kinetik enerjileri toplamıdır. Isı bir enerji türüdür. Her madde de belirli miktarda ısıya sahiptir. Isı ölçülürken enerji birimleri (joule, kalori…) kullanılmaktadır.

Sıcaklık

Sıcaklık ise bir maddeyi oluşturan taneciklerin kinetik enerjilerinin ortalamasıdır. Sıcaklık maddenin bir hal özelliğidir. Sıcaklık birimi derecedir. Bir maddeye ısı enerjisi verilirse eğer genellikle sıcaklığı artar. Mesela dizel motorları düşünün. Piston yukarı doğru çıktıkça içerideki hava sıkışacak ve sıcaklığı yakıtı yakacak seviyeye kadar ulaşacaktır. Yada demir dövme işlemini düşünün. Demire ne kadar çok vurursanız o kadar çok ısınacaktır.

[sp-related style=”dark” id=”4338″]

Isı ve sıcaklık arasındaki farklar

Isının bir enerji olduğunu ve sıcaklığın ise bir durum olduğunu belirttik. Ayrıca sıcaklık için maddenin aldığı yada verdiği ısı enerjisinin göstergesidir diyebiliriz.

  • Isı bir enerji çeşidi iken sıcaklık bir ölçümdür.
  • Isı birimi kalori veya joule iken sıcaklık birimi derecedir.
  • Isı madde miktarına bağlı ilen sıcaklık ise madde miktarına bağlı değildir.
  • Isı kalorimetre kabı ile ölçülürken sıcaklık ise termometre ile ölçülür.

Yanan bir kibrit ile deniz suyunun ısı ve sıcaklık karşılaştırmasını yapalım;

Yanan kibritimizdeki bir molekülün kinetik enerjisi deniz suyundaki bir molekülün kinetik enerjisinden fazla olduğu için yanan kibrit çöpünün sıcaklığı deniz suyundan fazladır diyebiliriz. Ancak deniz suyundaki bütün moleküllerin toplam kinetik enerjisi, yanan kibritteki moleküllerin toplam kinetik enerjisinden fazla olduğundan deniz suyunun ısısı yanan kibritin ısısından daha fazladır diyebiliriz.

İlginizi Çekebilir:  DRS Nedir?

Instagram’da takip edin!Twitter’da takip edin!Facebook’ta takip edin!

[sp-related style=”dark” id=”3104″]

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.