Kapat
insaat_muhendisligi
Nedir? 1

İnşaat Mühendisliği Nedir? İnşaat Mühendisi Ne İş Yapar?

İnşaat mühendisliği nedir? Bir inşaat mühendisi ne iş yapar? Nerelerde çalışır? Bu yazımızda kısa bir şekilde bunlardan bahsetmeye çalışacağız.

İnşaat mühendisliği için başlangıç noktası olarak insanoğlunun yerleşik hayata geçmesini alabiliriz. İnsanlar yerleşik hayata geçmeye başladığı andan itibaren barınaklar yapma, sulama kanalları inşa etme gibi gereksinimler ortaya çıkmıştır. İlk zamanlarda taş ustaları ve marangozlar tarafından yapılan ve inşa edilen yapılar aslında inşaat mühendisliği için temel oluşturmuştur. En eski mühendisliklerden olan inşaat mühendisliğini yapıların plan, proje ve yapımı ile uğraşan mühendislik olarak tanımlamak mümkündür.

İnşaat mühendisi olan bireyler köprü, baraj, bina, fabrika gibi yapıların inşasında plan, proje ve yapım alanında görev alabilirler. Bu yapıların mühendislik hesaplarının yapabilirler, şantiyede iş güvenliği konusunda görev alabilirler, bu yapıların projelerinin çiziminde görev alabilirler, malzeme seçimi ve maliyet hesaplarını yapabilirler. Yani kısacası inşa edilen yapılarla ilgili her alanda kendilerine iş bulma imkânları bulunmaktadır. Genellikle özel sektörde kendilerine iş bulabilirler ancak devlet kurumlarında da çalışmaları mümkündür.

Makine mühendisliği nedir? Makine mühendisi ne iş yapar?

İnşaat mühendisliği okumaya karar veren bireylerin karşılaşacağı derslerin bazıları şöyledir; Matematik, fizik, teknik resim, mukavemet, yapı malzemeleri, malzeme bilimi, yapı statiği, zemin mekaniği, akışkanlar mekaniği, ulaşım bunlara örnek verilebilir.

insaat_muhendisligi_1

Bir inşaat mühendisi analitik düşünme yetisine sahip olmalı, karşılaşılan problemleri analiz edebilmeli pratik bir şekilde çözebilmelidir. Sayısal alanlarda bilgili ve ilgili olmalıdır. Kişinin bilgilerini anlamlı bir düzen içinde bir araya getirebilmesi ve sentez yapabilmesi gerekir. Bundan yararlanarak problem çözebilme yeteneğini geliştirmiş olması gereklidir. Bu bahsi geçenler mühendislik okuyan bir bireyde olması gereken temel özelliklerden birkaçıdır. İnşaat mühendisliği maaşları da kişinin yeteneklerine, tecrübesine ve çalıştığı sektöre dayalı olarak değişiklik göstermektedir.

insaat_muhendisligi_2

İnşaat mühendisinin çalışma alanından bahsedecek olursak; çalışmaların büyük bölümü bürolarda olsa da yine büyük bir bölümü de sahada yani uygulama alanındadır. Bu demektir ki inşaat mühendisliği mezunlarının bir bölümü bürolarda çalışırken bir bölümü de şantiye sahasında çalışırlar. Yine bununla beraber büyük kısmı da her iki alanda da yer almaktadır.

SolidWorks nedir? SolidWorks ne işe yarar?

Ülkemizde inşaat mühendisleri genel olarak, Orman, Tarım ve Köy işleri, Bayındırlık ve İskân, Enerji ve Tabii Kaynaklar, DSİ ve Karayolları Genel Müdürlüklerinde, Ulaştırma Bakanlıklarında, kamu iktisadi teşekküllerinde görev almaktadırlar. Bir kısmı ise serbest piyasada çalışmaktadırlar. Bunlarla beraber İnşaat mühendisleri kendileri müteahhit olarak serbest çalışabilmektedir.

Instagram’da takip edin!Twitter’da takip edin!Facebook’ta takip edin!

İnşaat mühendisliği hakkında sizin de eklemek istediğiniz bir şey varsa yorum kısmında belirtiniz.

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

“İnşaat Mühendisliği Nedir? İnşaat Mühendisi Ne İş Yapar?” üzerine 1 yorum

  1. Huseyin dedi ki:

    İnşaat mühendis ile ilgili bilgi verici güzel bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.