Kapat
vecihi_hurkus
Havacılık 0

İlk Türk Uçağı Vecihi K-VI ve Vecihi Hürkuş!

İlk Türk uçağımız ve havacılıktaki en büyük değerlerimizden Vecihi Hürkuş’u tanıyalım ve hatırlayalım.

İlk Türk uçağı ve Vecihi Hürkuş unutulmaması gereken ve tanınması gereken değerlerimizdendir. Bu sebeple sizlere hem ilk Türk uçağımızdan hem de Vecihi Hürkuş’tan kısa ve öz olarak bahsetmek isterim.

Vecihi Hürkuş

vecihi_hurkus_1

6 Ocak 1896’da İstanbul’da dünyaya geldi. İlerleyen zamanda da I. Dünya Savaşı çıkar ve savaşa katılarak yaralanır. Yaralandığı için doğduğu yer olan İstanbul’a döner. Daha sonra da Yeşilköy Tayyare mektebinde pilotluk için eğitimi almaya başlar. Eğitimler sonunda ise bir pilot olarak mezun olur. I.Dünya Şavaşı devam etmektedir ve kendisi 7.ci Tayyare  Bölüğünde pilot olarak görev alır. Ruslara karşı  bombardıman uçuşları yapar. Savaş ilerlemektedir ve Vecihi Hürkuş Ruslara esir düşmüştür. Ancak Hazar denizinde bulunan Nagir adasından yüzerek İran’a oradan da yurduna geçerek 9.cu Harp Tayyare bölümünde görev alır.

“F-16 Fighting Falcon nedir? Özellikleri nelerdir?

Zaman ilerledikçe askeri havacılıktan ayrılan Vecihi Hürkuş kendi uçak tasarımlarını yapar ve üretimini yapmak için çalışmalara bile başlar. Bu çalışmalar ve azim elbette meyve vermeye başlar. Bu çalışmaların sonunda ortaya Vecihi K-VI çıkar.

Vecihi K-VI

Vecihi Hürkuş malum savaş pilotluğu yapmış olduğundan dolayı bir çok ülkenin birçok model uçağı ile uçuş gerçekleştirmiştir. Alman, Fransız, İtalyan ve İngiliz tipi uçakları örnek verebiliriz.

Hürkuş, millletine düşkün bir adamdır. Bunun sonucunda neden kendi uçağımız yok sorusunu kendisine ve takım arkadaşlarına sormuş ve hareket yaratmaya çalışmıştır. Haziran 1923’e gelindiğinde Edirne’de arızalandığı için terk edilen bir İtalyan uçağını almak için arkadaşı Eşraf ile memur edilir. Giderler ve kısa zamanda uçağı tamir ederler ve  iki motorlu kaproni tipinde uçağı Edirne’den İzmir’e getirirler.

İlginizi Çekebilir:  Rusya'nın Milimetron Projesi!

O zaman ki Hava Kuvvetleri Müffetişi Albay Muzaffer bey çok etkilenmiştir ve getirilen uçağın ismini ”Vecihi” olmasını ister. Tabi bu şekilde bir karşılık alan Vecihi Hürkuş ise bu olaydan etkilenip ona kendisini yapmak istediği Türk uçak projesini sunar ve kabul edilir.

vecihi_hurkus_2

23 Haziran 1923 yılı gelir ve Cumhuriyet ilan edilmeden Vecihi K-VI’i tasarlar ve teknik çizimlerini de kısa sürede bitirir. Uçağın motoru hariç diğer parçalarını kendi ekibi ile yapmıştır. Uçağın motoru Yunanlılardan ele geçirilen uçakların motorlarından yararlanılarak yapılmıştır.

“Helikopterler nasıl uçar?”

Tüm bu anlatılanlar Türk havacılığı için ilerleme devresidir. 14 ayda Vecihi K-VI tamamlanır ve Seydiköy hava meydanına getirilir. Evet bu noktaya kadar her şey güzel gelir güzel gelişir ancak bir sorun vardır. Uçağın uçuşuna onay verecek yeterli bilgiye sahip mühendis ve ekipman yoktur. Her şey Vecihi Hürkuş’un omuzlarındadı (Uçuş testleri , motor kontrolleri). Bu noktaya kadar gelen ve kendisine güvenen Hürkuş uçuşunu yapar ve 15 dk olan standart test uçuşunu tamamlar ve güvenli bir şekilde yere iner.

İşte bu ilk Türk uçağının göklerde süzüldüğü ilk 15 dk’dır. Azim, kararlılılık, çalışma ve belki de en önemlisi bir tutku peşinde koşulan seneler sonunda havada bir Türk uçağı.

Vecihi K-VI teknik özellikler

  • Görev: Keşif
  • Mürettebat: 2
  • Motor: Benz III
  • Motor Gücü: 200 hp
  • Azami Hız: 207 km/h
  • Kalkış Ağırlığı: 1270 kg
  • Kanat Açımı: 11,70 m
  • Uzunluk: 7,61 m
  • Yükseklik: 3,0 m
  • İmalat Adedi: 1 adet

Kaynak

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.