Kapat
iki_zamanli_motor_3
Nedir? 0

İki Zamanlı Motor Nedir? Nasıl Çalışır?

İki zamanlı motor nedir? İki zamanlı motor nasıl çalışır?

İki zamanlı motor denildiğinde bazılarımız için duyulmamış bir terim olabilir ancak iki zamanlı motorlar günlük hayatımızda oldukça geniş kullanım alanına sahipler. Genelde motor denildiğinde otomobillerimizde bulunan dört zamanlı motorlar aklımıza gelebilir ancak iki zamanlı motorlar da hayatımızda önemli bir yere sahip. Örneğin çim biçme makinalarından jet-skilere hatta model uçaklara kadar kullanılan bir motor türüdür. Gelin beraber iki zamanlı motor nedir ve iki zamanlı motor nasıl çalışır kısa ve öz bir şekilde bakalım.

İki zamanlı motor nedir?

Arabalarımızda kullanılan dört zamanlı motorlardan kısaca bahsedelim öncelikle. Araçlarımızdaki bu motorlarda piston dört kez aşağı ve yukarı hareket yaptığında bir motorun bir turu tamamlanmış olur. Bu tamamlanana kadar da krank mili iki tam tur atmış olur.

[sp-related style=”dark” id=”2939″]

Peki iki zamanlı motorlar? Bu motorlarda da adından anlaşılacağı gibi bir turu pistonun iki kez aşağı yukarı hareketi ile tamamlarlar. Bunun sonunda da krank bir tam tur yapmış olur. İki zamanlı motor dört zamanlı motordan farklı olarak işi dört değil iki zamanda bitirir.

Bilindiği gibi dört zamanlı motorlarda emme, sıkıştırma, yanma ve egzoz zamanları ayrı ayrı zamanlardır bunlar da sözü edilen dört zamandır. İki zamanlı motorlarda ise emme ve sıkıştırma aynı anda yanma ve egzoz da aynı anda olmak üzere iki zaman oluşur. Yani emme ve sıkıştırma bir zamanda beraber olurken ardından yanma ve egzoz zamanları da bir zamanda beraber gerçekleşir.

Şimdi gelin iki zamanlı motorumuz nasıl çalışır buna bakalım.

İki zamanlı motor nasıl çalışır?

iki_zamanli_motor

İki zamanlı motorlarda dört zamanlı motorlarda olduğu gibi subap mekanizması yoktur. Motor içerisinde oluşan basınç farkı ile emme ve egzoz yapılır. Motorda krank bölümünden ve piston kısmından faydalanılır.

İlginizi Çekebilir:  ESP Nedir? ESP Nasıl Çalışır?

[sp-related style=”dark” id=”3220″]

 

Emme-sıkıştırma

iki_zamanli_motor_1

Piston yukarı hareket yaparken üstündeki karışımı silindir içerisinde sıkıştırma işlemine başlar. Pistonun yukarı hareketi ve krankın dönüşü ile içeride oluşan negatif basınç vasıtası ile yakıt karışımı bu anda krank bölümüne dolar. Bu karışım da yakıt, hava ve yağ karışımıdır. Bu motorlarda dört zamanlı motorlarda olduğu gibi krank ayrı bir şekilde yağ içerisinde bulunmaz bu yüzden yağlama bu şekilde gerçekleşir. Benzine karıştırılan yağ ile elemanlar yağlanmış olur.

 

Yanma-egzoz

iki_zamanli_motor_2

 

Sıkışan karışım buji ile ateşlenir ve yanma gerçekleşir. Yanma olayında ortaya çıkan basınç dolayısıyla piston aşağıya hareket eder. Piston aşağıya hareket ederken emme ağzı kapanır ve egzoz ağzı açılır. Piston aşağıya hareket ettikçe egzoz işlemi devam eder ve atık gazlar dışarı atılır. Aynı zamanda piston aşağı doğru hareketi ile içeride dolmuş olan karışımın taşıma cebi vasıtası ile yine piston içerisine dolmasını sağlar. Yani tekrar aynı olaylar gerçekleşmeye ve zamanlar arka arka işlemeye davam eder.

[sp-related style=”dark” id=”3196″]

İki zamanlı motorların çalışma prensibi aynı bu şekildedir. Ancak kısa bilgiler vermek gerekirse;

  • Dört zamanlı motorlara göre daha basit bir yapıya sahiptirler. İmalatları kolay ve ucuzdur.
  • Ucuz olmalarına rağmen yakıt karışımın bir kısmı yanmadan dışarı atılmaktadır. Bu yüzden ekonomik olmayabilirler.
  • Daha önce söz ettiğimiz gibi yağlama görevi gören yağ yakıtla yanarak egzoz gazı olarak dışarı atılmaktadır ve bu da çevreyi kirletmektedir.
  • Yanma işleminin çok kısa aralıklı olarak tekrarlanıyor olması yüksek ısılara ve kısa motor ömürlerine sebep olur.
  • Soğuk havalarda çalışmaları daha kolaydır. Bu sebeple kar motorlarında tercih edilirler.

Instagram’da takip edin!Twitter’da takip edin!Facebook’ta takip edin!

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.