Kapat
hz isa resim
Haberler 3

Hz.İsa Nasıl Görünüyordu?

Peygamberlerin nasıl göründüğü her zaman bir tartışma konusu olmuş ve en çok merak edilen konulardan birisi olarak gösterilebilir.Son zamanlarda yapılan çalışmalar ise Hz.İsa’nın bilindik görünümünden oldukça farklı olduğunu iddia ediyor.

 

Bir çoğumuz Hz.İsa denildiğinde gözümüzün önüne bu şekilde bir görsel getiririz.

Leonardo da Vinci gibi ressamların Son Akşam Yemeği gibi tablolarına bakıldığında bu şekilde bir görsel aklımızda canlansa da aslında Hz.İsa ve Leonardo da Vinci farklı dönemlerde yaşamışlardır.

Richard Neave adında bir yüz rekonstrüksiyon uzmanı ve seki tıp ressamı, ilk yüzyılda İsa ile aynı bölgede yaşamış tipik sakinlerin yüzünü yeniden canlandırdı.

Araştırmacımız İsrailli arkeologlarla birlikte çalıştı.Kudüs’teki bölgede bulunan üç adet kafatası buldu. 3D kesit görüntülerini oluşturmak için bilgisayarlı tomografi kullandı ve yüz hatlarını tam yapısına kavuşturdu. Elde edilen görsel ise şu şekilde;

Bu model, İsa’nın nasıl göründüğüne dair kesin bir tarihsel model olarak alınmamalıdır.Ancak onun ortaya çıkış biçiminin doğru bir tasvirini temsil ettiği gereği de göz ardı edilmemelidir.

 

Kaynak:http://www.iflscience.com/editors-blog/what-jesus-really-looked/

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

“Hz.İsa Nasıl Görünüyordu?” üzerine 3 yorum

  1. Arif Hulusi dedi ki:

    Benim teoriye göre Hz. İsa kızıl saçlara mavi göze, uzunumsu beden yapısına sahip , boy 1 .75 – 80 aralıklarında, yaşı 30-40 yaş aralığında , saçları yumuşak ve ıslak gibi görünüyor , kendisi nezih ve hassas , Arda Arda seyahat eder , onun devrinde yaşayanlar iman etmeyenlerdi İsa onlara benzetmek doğru olmaz , elbet sürat yapıları farklı olacaktır, putperestler kaba sürat yapısına sahipler , İsa böyle değildir , putperestler kıyasla manken gibidir

  2. Arif Hulusi dedi ki:

    Alt resimde adeta maymun insan karışımı putperes resmedilmiş

  3. Zavaranga dedi ki:

    Hz.İsa Ortadoğulu idi,Araplarla yakın akraba olan İbrani(yahudi)lerden di.Yahudilerin dünyanın çeşitli yöresine dağılmış olanları elbette değişmiştir,ancak ana vatanında kalanlar özelliklerini korudular.Sıradan bir Ortadoğuluya bakın Hz.İsa’yı gözünüzde canlandırın.Sonradan yaratılan imaj tamamen dini geç kabul eden Roma-Grek kültürünün aşısı kabul edilmeli.İsa ne sarışındı Ne de zayıf ve uzun boylu .Aynı betimlemeler Davut Heykeli içinde geçerlidir.Hatta bizde Hz.Ali insan güzeli olarak tasvir edilir,halbu ki peygamberin kızı Ali’yi istememiş sebeb olarakda çirkin ve kaba buluyordu(aynı evde büyüdüler).Tarih yazanlar tarafından halka takdim edilince sonuç böyle oluyor.Kişi neyse o dur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.