Kapat
yuruyen_arac
Haberler 0

Hyundai’den Yürüyen Araç Elevate!

Hyundai yürüyen araç konseptini tanıttı.

Hyundai tarafından geliştirilen ve Elevate UMV olarak anılan araç aramak kurtarma birimlerine zorlu zemin şartlarından ilerlemeleri için imkan yaratmayı hedefliyor.

Dünyanın çeşitli yerlerinden çeşitli zamanlarda maalesef doğal afetler meydana gelmekte ve bu durumlarda insanlar zarar görebiliyor yada olaydan sonra yardıma ihtiyaçları olabiliyor. Arama kurtarma ekipleri de bölgeye ulaşmak zorundalar ve yollarda yada köprülerde meydana gelen hasarlar da ekiplerin ulaşmalarını zorlaştırıyorlar. İşte tam bu noktada Hyundai tarafından geliştirilen konsept devreye giriyor.

[sp-related style=”dark” id=”5027″]

Hyundai’nin CRADLE departmanı tarafından geliştirilen Elevate UMV adlı konsept araç, afetlere müdahale eden görevlilerin en zorlu zeminlerde bile ilerleyebilmesine imkan sağlamayı amaçlıyor.

Araç tasarımı sayesinde normal bir araç gibi ilerleyemediği durumlarda tekerleklerini bir bacak gibi ileri uzatabiliyor ve adeta yürüyebiliyor.

[sp-related style=”dark” id=”4738″]

Modüler elektrikli araç platformunun üzerine inşa edilen araç, kabin bölümünün değiştirilebilmesi sayesinde farklı olaylar için farklı hizmetler verebiliyor.

Her bacak 5 derecelik hareket alanına sahip ve kendi motorları var. Yani bu demek oluyor ki aracı hareket edebilmesi için 4 tekerleğinin yere temas etmesi gerekmiyor. Eğer araç tekerlekleri ile ilerleyemiyorsa artık bu durumdan sonra tekerlekler donduruluyor ve araç yürüyebiliyor. 1,5 metrelik tümsekler ya da 1,5 metre genişliğinde boşluklar araç için sorun teşkil etmiyor.

Hyundai Başkan Yardımcısı ve Hyundai CRADLE Başkanı John Suh;

“Bu teknoloji acil durumların çok daha ötesine ulaşabilir. Tekerlekli sandalye rampası olmayan bölgelere gitmek isteyen engelli kişiler için otonom Hyundai Elevate kapıya kadar gelip kabinini giriş seviyesine göre ayarlayabilir ve tekerlekli sandalyenin kabine girişini kolaylaştırabilir. İhtimaller sınırsız.”

diyor.

Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorum kısmında fikirlerinizi iletebilirsiniz.

[sp-related style=”light” id=”4350″]

Instagram’da takip edin!Twitter’da takip edin!Facebook’ta takip edin!

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.