Kapat
honda_otonom
Bilim 0

Honda Otonom Araç Teknolojisi İle Araziye Çıkmaya Hazırlanıyor!

Honda otonom araç teknolojisi ile araziye çıkıyor.

Otonom araçlar hayatımızda daha çok yer edinmeye başlayacak bu kesin. Honda da bu alanda çalışmalarına devam ediyor. Honda’nın küçük dört tekerlekli ve koltuksuz araçları otonom olarak arazide görev alabilecekler.

Bu otonom araçlar arazide verilen görevleri yerine getirmek için programlanabilecekler. Şirket halihazırda bu araçlarını bir süredir arama kurtarma, inşaat, yangın, tarım, çevre temizleme ve kar temizleme gibi alanlarda test ediyordu. Ancak şirket bu teknolojiyi daha da geliştirmek istiyor.

[sp-related style=”dark” id=”3215″]

Küçük otonom iş makinaları platformu aslında temelde Honda’nın tarımda kullanmak amacı ile geliştirmiş olduğu dört tekerleği bulunan ve üst kısmı sökülmüş ve sensörlerle donatılmış bir versiyonu. Araç verilen birçok görevi yerine getirebiliyor. Raylı sistemi sayesinde çeşitli ekipmanların montajına olanak sağlıyor. Aynı zamanda kişiyi takip edebilme ve bir yerden başka bir yere gitme yeteneklerine sahip. Bu da aracın kullanım alanını oldukça geniş yapıyor.

Testler ve denemeler yapıldı

Honda bu aracı Kuzey Carolina’da 72 hektarlık bir güneş enerjisi tarlasında çim biçme makinası olarak kullandı. Ayrıca Colorado’da itfaiye ekiplerini de takip edecek şekilde kullanıldı. Kaliforniya’da tarım alanında tarım ilaçlarını sıkmada kullanıldı. Bu sayede insanların tarım ilaçlarına maruz kalması engellenmiş oldu. Ayrıca hasat zamanı ürünleri de topladı.

Henüz hazır olmayan araçlar Honda tarafından 3E-D18 adı ile CES fuarında tanıtılacaklar. Şirket bu fuar ile araçlarını geliştirmek için yeni partnerler arayacak.

[sp-related style=”dark” id=”1332″]

Instagram’da takip edin!Twitter’da takip edin!Facebook’ta takip edin!

Aşağıdaki video ile ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. 

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.