Kapat
hızlı_tren
Haberler 0

Hızlı Trenler Yapay Zeka İle Yönetilecek!

Yolculuk ettiğiniz yüksek hızlı trenin yapay zeka tarafından kontrol edildiğini hayal edin.

Teknoloji günden güne ve hızla ilerliyor. Teknolojiyi kullanmadığımız bir gün hatta bir an bile yok. Filmlerde gördüğümüz ve zamanından sadece bir hayal ürünü olan birçok teknoloji şuan hayatımıza çoktan girdi bile. Bunlardan birisi de yapay zeka. Artık hiç hayal değil ve günden güne de daha çok gelişmekte ve hayatımızın içine dahil olmakta. Günlük hayatımızda kullandığımız birçok alet artık yapay zeka kullanıyor. Bunlara bir yenisi daha eklendi. Çin Demir Yolu Şirketi olan Beijing-Shenyang demiryolu hattında Liaoning bölümünde yüksek hızlı trenlerde yapay zeka kullanılmaya başlandı.

hızlı_tren_1

Çin tarafından yapılan açıklamaya göre, Çin yüksek hızlı trenlerde yapay zeka kullanımının test edilmeye başladığını açıkladı. Eylül ayına kadar devam edecek olan test aşamasında saatte 350 km hıza ulaşabilen trenler de kullanılacak. Yapay zeka testinin vagonlar, haberleşme,  güvenlik, çekiş kontrolü gibi alanlarda olacağı ve kapsamlı bir çalışma olacağı belirtildi.

“Yapay zeka nedir?”

Çin yüksek hızlı trenlerini geliştirirken bulut bilişim sistemleri, nesnelerin interneti, Beidou Uydu Konumlama Sistemi ve büyük veriden faydalanıyor ve kullanıyor.

Bu çalışmaların yanında eni nesil teknolojilerin de gelişmesi sonucunda daha güvenli, verimli ve rahat yolculukların yapılması planlanıyor. Testler hala devam ediyor. Yapay zeka hayatımızda daha derin ve önemli bir yer ediniyor.

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.