Kapat
hız körlüğü 2
Bilim 0

Hız Körlüğü Nedir?

Farkında olmasanız da siz de hız körlüğü yaşıyorsunuz.Peki nedir bu hız körlüğü?

Hız körlüğü, herhangi bir araç ile seyir halinde iken hızın artmasına bağlı olarak, yoldaki veya yol etrafındaki görsel, nesne veya hareketleri net bir biçimde algılayamama durumudur.

Hızınız arttıkça görüş açınız giderek daralır. Hızınız ne kadar artarsa o derece çevreyi görmek ve algılamak aynı zamanda buna bağlı olarak tepki verme durumu da azalır. Bu durum yaş, tecrübe ve diğer etkenler ile bağlantılı değildir.

“Facebook sayfamıza ulaşmak için bağlantıya tıklayınız.”

hız körlüğü 4

Hızınız arttıkça görüş açınız daralır demiştik. Örnek vermek gerekirse, 35 km/h hızla giderken görüş açınız 104 derece iken hızınızı 130 km/h‘e çıkardığınızda görüş açınız 30 derece olacaktır.

Sürücü hız körlüğüne maruz kaldığı anlarda mevcut hızında daha düşük bir hızla seyrettiğini zanneder. Bu durum genellikle uzun yollarda ortaya çıkar ve fark edildiği anda hız yavaş yavaş düşürülmelidir. Eğer hız düşürülmez ise hız körlüğü devam eder ve sürücü çevredeki etkenleri algılamakta zorlanır hatta algılayamaz duruma gelir. Ani tehlikelere karşı tepki verecek zamana sahip olunamaz.

hız körlüğü 3

Sağlıklı bir insan için çevresini algılayabildiği ve olup bitenin farkında olabildiği açı 200 derecedir. Ancak beden hareket halinde olduğunda gözler hedef alınan noktaya odaklanır.

“Tork ve beygir gücü arasındaki fark nedir?”

 

Aynı durum otomobilde de olur.Sürücü hızını artırdığında gözler odaklanır ve çevrede olan biten silinir gider. Yolun çevresinden bihaber olunur.Sadece uzaktaki nesneler görülür. Böyle durumlarda dikkatli olunmalı ve fazla sürat yapılmamalıdır.

hız körlüğü

Instagram’da takip edin!Twitter’da takip edin!Facebook’ta takip edin!

İlginizi Çekebilir:  Rusya'nın Milimetron Projesi!

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.