Kapat
hindistan
Bilim 0

Hindistan Uzaya 640 Ton Ağırlığında Roket Gönderdi!

Hindistan uzay yarışında yeni bir başarı daha elde etti.

Hindistan, şu zamana kadar yapılmış en ağır roketini uzaya gönderdi.Göderilen roketin ağırlığı ise 5 Boeing 747 ağırlığında.640 ton ağırlığa sahip olan GSLV Mark III adlı roketin, ağır uyduların fırlatılmasında Hindistan Uzay Ajansı’nın (ISRO) Avrupa uzay araçlarına bağımlılığını önemli ölçüde azaltacağı belirtiliyor.

Hindistan için önemli bir dönüm noktası

Bu ölçüde ağır bir roketin uzaya gönderilebilmesi ülke için uzay alanında önemli bir başarı ve dönüm noktası olarak niteleniyor.

hindistan karikatür

Hint basını ise bu önemli gelişmeyi karikatürler ile halka yansıtıyor.Bu gelişme ülkenin bağımlılığını azaltacağı gibi önceden Avrupa uzay araçlarına muhtaç olma durumunu da ortadan kaldıracak gibi görünüyor.

GSLV Mark III, televizyon, telefon ve geniş bant internet uydularının konumlandırıldığı yüksek irtifaya sahip yörüngeye 3 tondan daha ağır uyduları taşıyabilecek.Zaten ülke uzaya daha önceden 2 ton ağırlığındaki uydular göndermeyi denemiş ve başarmıştı.

“NASA’dan Dünya’nın en hafif uydusu.”

Rekor NASA’da

Dünyanın en ağır roketi rekoru NASA’nın elinde bulunuyor. Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA 1967-1973 yılları arasında kullanılan “Saturn V” roketi ile GSLV Mark III’ten tam dört kat ağır.

hindistan karikatür1

Hint basını tarafından “canavar” lakabını alan yeni roket, 2024’te uzaya astronot taşıyacak.Hindistan, ABD, Çin ve Rusya’nın ardından uzaya insan gönderen dördüncü ülke olarak tarihe geçmek istiyor.

ISRO, 2013’te Mars’a insansız uzay aracı göndermişti.Ayrıca bu yılın başlarında da tek seferde yörüngeye 104 nano uydu yerleştirerek bu alanda bir rekora imza atmıştı.

Kaynak

İlginizi Çekebilir:  Facebook ve Beyin Kontrollü Yazı Teknolojisi

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.