«
  1. Ana sayfa
  2. Nedir?
  3. Hidrojen Bombası Nedir?

Hidrojen Bombası Nedir?

hidrojen bombası 1

Hidrojen bombası sözlük anlamı; “ağır hidrojen atomları çekirdeklerinin kaynaşarak helyum durumuna girmesiyle elde edilen enerji temeline dayanan güçlü bir bomba” Şeklinde tanımlanıyor. Gelin birlikte bu bombanın tarihçesine çalışma mekanizmasına ve yıkıcı gücü hakkında ufakta olsa bir göz atalım.

Hidrojen Bombası Tarihçesi

hidrojen bombası 2
Sovyet Rusya yapımı Çar lakaplı hidrojen bombası

1952’de atom bombasından çok daha etkili ve yıkıcı bir silah olan hidrojen bombasını Amerika Birleşik Devletleri tarafından geliştirdi. İlk hidrojen bombası Amerika tarafından 1954 yılında Büyük Okyanus’taki Marshall Adaları’na atılarak denenmiştir. Atılan bomba Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombalarının yaklaşık 1.000 katı gücünde bir etkiye sahipti. Sovyetler 30 Ekim 1961 tarihinde, saatler Greenwich saati ile 8:30’u gösterirken Novaya Zemlya’da Tsar(Çar) Bomba lakaplı 57 megatonluk bir Termonükleer(hidrojen) bomba denemesinde bulunmuştur. Bu bomba Hiroşima’ya atılan atom bombasından yaklaşık 3.800 kat daha güçlüdür. Oluşturduğu alev topu 965 km (599.624 mil) öteden gözlenebilmiştir. Rusya 2 tane Çar(Tsar) Bombası üretti ve sadece birini deneme amaçlı patlattı. Diğerinin ise içinin boşaltılıp müzede sergilenmesine karar verildi.

“Biyonik yaprak ile akaryakıt üretimi”

Hidrojen Bombası Çalışma Mekanizması

hidrojen bombası 3

Termonükleer bomba ya da H-Bombası olarak da bilinen hidrojen bombası, atomik patlamanın gücünü arttırmak için ikincil aşamada reaksiyonlar kullanır.

“Ejderha derisi nedir?”

H-bombası hidrojenin izotopları olan döteryum ile trityumun çekirdeklerinin kaynaşması (füzyon) zincirleme reaksiyonu sonucu meydana gelir. Füzyon reaksiyonunun başlayabilmesi için yaklaşık 3,5×107 °K civarında kritik bir sıcaklığın elde edilmesi gerekir. Bu da atom bombasının patlatılmasıyla açığa çıkan ısı ile elde edilir. Atom bombası bir kere patlatıldıktan sonra füzyon reaksiyonu başlar bu çıkan enerjide füzyon reaksiyonunun başlaması için yeterli değerleri sağlar.

Hidrojen Bombası Yıkıcı Gücü

hidrojen bombası 4
hidrojen bombası-atom bombası kıyaslaması

Bir H-Bombası patladığında büyük bir gürültü, ışık, ısı meydana gelir. Oluşan nükleer serpinti atom bombasına göre nispeten daha azdır. Patlama sonucu meydana gelen şok dalgası kilometrelerce mesafelerdeki binaları yerle bir edebilecek kadar güçlüdür. Bombanın ışığı kilometrelerce uzaktaki insanlarda körlüğe bile yol açabilir. Rusya’nın üretmiş olduğu Çar bombasından örnek verecek olursak, Patlamada 100 kilometre uzaktaki insanlarda 3. derece yanıklarla karşılaşılırken, 700 kilometre uzaktan şok dalgalarının gözlemlendiği ve 900 kilometre uzaktan bakanların retinasında hasar oluştuğu raporlarda yer almaktadır.

Bir Cevap Yaz

Hasan Esad Hakkında

avatar

Hasan Esad

makine mühendisliği mezunu olup halen makine mühendisliğinde yüksek lisansa Ayrıca gedik üniversitesinde kaynak mühendisliğine devam etmekteyim. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Yazılarım için soru ve görüşlerinizi bekliyorum.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *