«
  1. Ana sayfa
  2. Bilim
  3. Hem Karada Hem Suda Hareket Edebilen Drone!

Hem Karada Hem Suda Hareket Edebilen Drone!

drone

Bir drone düşünün ki hem karada hem suda ilerleyebiliyor.

Drone teknolojisi her geçen gün hızla ilerliyor.Bunlara bir yenisi eklendi.EagleRay XAV adlı drone hem suda hem de karada ilerleme becerisine sahip.

Drone ile ağaç dikmek

ABD’de North Carolina State Üniversitesi’nden mühendisler, ihtiyaç duyulduğunda gerek uçabilen gerek su altına dalabilen amfibi bir drone geliştirdi. EagleRay XAV 150 cm kanat genişliğine ve 140 cm uzunluğa sahip.Oldukça özel bir tasarıma sahip pervanesi sayesinde gerek duyulduğunda hem karada hem suda hareket edebiliyor.

drone_1

Drone’un sahip olduğu sonar sistemi ve sensörler, aracın su altında da güvende kalmasını sağlıyor. Ek olarak belirtnek gerekirse; su altındaki çalışma sırasında tüketilen enerji, havada çalışmaya göre çok daha düşük. Araştırmacılar, bu amfibi Drone’un su altı araştırmalarını daha kolay hale getireceğini belirtiyorlar.

EagleRay XAV ile ilgili videoyu da aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Hüseyin KUZU Hakkında

avatar

Hüseyin KUZU

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *