Kapat
helikopter_nasil_ucar_2
Bilim 2

Helikopter Nedir? Helikopter Nasıl Uçar?

Helikopter nasıl uçar? Nasıl havada kalırlar?

Uçak, helikopter ve gemi denilince aklımızda büyük metal yığınlarının nasıl oluyor da havada uçtuğu yada üstündeki tonlarca yüke rağmen nasıl suda batmadan yüzebildiği gelir. Bu yazımızda sizlere uçaklar kadar etkileyici olan helikopter nasıl uçar bundan bahsedeceğiz. Daha önce sizlere uçakların nasıl uçtuğunu anlatmıştık isterseniz buraya tıklayarak ilgili yazıya ulaşabilirsiniz.

Bildiğiniz gibi helikopterler en basit şekilde bir ana gövde, üstünde bir pervane ve kuyruğunda yer alan daha küçük bir pervane ile zihnimizde canlanan makinalardır. Bu makinalar dikey kalkış ve iniş yapma ayrıca da havada asılı kalma yani sabit bir şekilde durma yeteneğine sahiptirler. İlk helikopter bir Fransız olan Paul Cornu tarafından 1907 yılında uçurulmuştur.

“Hibrit motor nedir? Nasıl çalışır?”

Helikopterler de aslında uçaklara benzer prensiplere dayanarak havada kalılar. Uçaklar sabit kanatları ile hava içinde hareket ederek sağlanan akış ile kaldırma kuvveti etkisi yaratırlar. Helikopterler ise sabit olmayan döner pervanelerini hava içerisinde hareket ettirirler ve gerekli kaldırma kuvvetini elde ederler.

Helikopterler kaldırma kuvvetini uçaklarda olduğu gibi hızlanarak kazanmadıkları için bir piste gerek duymazlar oldukları yerden kalkış gerçekleştirebilirler. Pervanelerin dönüşü yeterli kaldırma kuvveti ürettiğinde helikopter yerden rahatlıkla kalkabilir.

Helikopter kanat yapısı

Daha önce de belirttiğimiz gibi helikopterler de uçaklar gibi oldukça benzer prensipler üzerinde çalışırlar. Bunlardan birisi de kanat yapılarıdır. Helikopterlerin pervane yapıları ve uçakların kanat yapıları da birbirlerine oldukça benzerdir. Helikopter pervaneleri yüksek dönme hızlarında hareket ettiğinden dolayı daha incedirler.

helikopter_nasil_ucar_1

Helkopterlerin uçması da aynı uçaklar gibi Bernoulli Prensibi’ne dayanır. Kısaca açıklayacak olursak eğer; Bernoulli’ye göre akışkanlar bir cismi aşarken her cismin başından sonuna aynı anda ulaşırlar. Yani kanat yapısına bakacak olursak yukarıdaki yolun kanadın altındaki yoldan daha uzun olduğunu görürüz. Yani demek oluyor ki üstteki yolu aşmak isteyen ve aynı anda kanadın sonunda buluşmak isteyen hava molekülleri daha hızlı hareket etmek zorundadır. Üst bölümdeki hız artacağından basınç da azalacaktır. Aşağı kısımda ise yol daha kısa ve hız daha az olacağından basınç artacaktır. Bu sayede de aşağıda daha fazla olan basınç yeterli büyüklüğe ulaştığı takdirde helikopterin yükselmesini sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Türkiye'den AR-GE yatırımı!

 

Helikopter pervaneleri yani teknik ismi ile anacak olursak paller birbirine zıt yönde eğimli olarak konumlandırılmıştır. Kalkışta pilot, palleri zıt yönde ve maksimum açıyla eğer. Bu sayede yere en yüksek hava basıncı uygulanmış olur. Motor devri arttıkça helikopter de havalanmaya başlar.

“Scramjet Nedir?”

Helikopteri havalandırmayı sağladık. Ancak stabil nasıl tutacağız? Helikopter üzerinde bulunan paller sayesinde havalanabilir ama stabil durması mümkün olabilir mi? Bunun cevabını da duyar gibiyim aslında. Helikopterin palleri dönerken gövde de buna karşılık ters yönde dönmek isteyecektir. Buna engel olmak için ise helikopterin kuyruk kısmına ana motorun 6’da 1’i  büyüklüğünde bir pervane eklenmiştir ve bu pervane, ana motordan 6 kat daha hızlı dönerek helikopterin dengesini sağlar.

Teknik olarak bir helikopter bu şekilde uçmaktadır. Tabi ki uçaklarda olduğu gibi kokpit bölümünde çeşitli kontrol sistemleri ile kontrol edilirler. Helikopterler çok çeşitli amaçlar için kullanılmaktadırlar. Kullanışlılığı ve esnekliği sayesinde dünyada büyük bir üne sahiptirler.

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

“Helikopter Nedir? Helikopter Nasıl Uçar?” üzerine 2 yorum

  1. Tiosonsoner dedi ki:

    Merhabalar. Öncelikle bilgilendirici anlaşılır yazı için teşekkürler.

    Çoğu yerde olmayan bir bilgiyi koymuşsunuz. Kuyruk pervanesi ana pervaneden 6 kat küçüktür ve 6 kat hızlı döner. Sormak istediğim nokta şu, bazı durumlarda mesela rüzgarlı havalarda vs, bu iki pervanenin hız farklılaşması olacaktır diye düşünüyorum. Onun kontrolünü pilotlar mı yapıyor yoksa nasıl oluyor acaba.

    Teşekkürler.

  2. orhan dedi ki:

    hız farklılaşması diye bir durum söz konusu değildir. motor ürettiği dönü hareketini transmisyona iletir. oradan da beli oranda ana rotora ve kuyruk rotoruna hareket iletilir. hız her zaman sabittir. ne zaman pilot motorun dönü hızını azaltır veya arttırırsa o zaman aynı oranda hareket azalır yada artar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.