Kapat
havadan su 3
Teknoloji 1

Havadan Su Elde Eden Makina

Bu makina ile havadan su elde edebileceksiniz.

Dünyada 660 milyonun üzerinde insanın temiz içme suyuna düzenli erişimi yok. 2030 yılına geldiğimizde insanoğlunun yarısından fazlası, su talebinin mevcut arzı aştığı bölgelerde yaşıyor olacak. Vici Labs’te çalışan girişimci Nancy Curtis ile Don Zacherl de bu yüzden WaterSeer (Su Kahini) adını verdikleri bir aygıt icat etmişler. Aygıt sadece rüzgarın gücünden ve basit fizikten yararlanarak havanın nemini topluyor.

havadan su 2

Havada bol miktarda su buharı vardır. Bu su buharını soğutursanız su yoğunlaşıp sıvılaşır. Soğuk bardakların dışında su damlacıklarının birikmesini sağlayan ve WaterSeer’ı çalıştıran da işte bu ilke. Aygıt, havayı yer altına gönderiyor. Soğukta, havadaki su gaz halinden sıvı hale dönüşüyor. Saha araştırmaları WaterSeer’ın San Francisco gibi kuru ortamlarda günde 40 litreye kadar temiz içme suyu üretebileceğini gösteriyor. Aygıt Virginia’daki gibi daha nemli ortamlarda daha da iyi çalışarak günde 52 litre su sağlayabiliyor. Vici Labs, Ulusal Barış Gücü Derneği’yle iş birliği yaparak aygıtı bu yıl dünyanın 10 farklı yerinde test etmeyi hedefliyor. Her şey yolunda giderse gelişmekte olan ülkelerde, hatta kıtlığın pençesinde kavrulan California’da bile bu ürünle güvenli içme suyu elde edilebilecek.

havadan su 4

Peki Nasıl Çalışıyor?

havadan su

“Teknik İçerik Facebook sayfası ile paylaşımlardan daha hızlı haberdar olabilirsiniz.Sayfaya ulaşmak için tıklayınız.”

1-Cihazın tepesindeki 3 bıçaklı dikey türbin rüzgarda dönerek makinaya bağlı PVC gövdesindeki ikinci bir fanı çalıştırıyor.

2-İkinci fan ile nispeten sıcak hava yüzeyden alınıp yerin 180 cm altındaki yoğuşma odasına yollanıyor.

3-Filtre sayesinde toz, kir ve böceklerin boruya girmesi ve toplanan suya karışması engelliyor.

4-Hava soğudukça, el ile inşa edilebilecek olan yoğuşma odasının duvarlarında su damlaları oluşuyor.

5-Elektrik yalıtımlı, el ile çalışan tulumba sıvıyı yükseltiyor.Bu sayede şehir şebekesinden daha temiz olan su yüzeye çıkıyor

 

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

“Havadan Su Elde Eden Makina” üzerine 1 yorum

  1. ada dedi ki:

    Merhaba ortaokul öğrencisiyim, yazdığınız makale hakkında teknoloji tasarım dersi için yardım talep ederim.
    SAYGILARIMLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.