Kapat
hava_yastigi
Nedir? 0

Hava Yastığı Nedir? Nasıl Çalışır?

Günümüzde bütün araçlarda bulunan hava yastığı nedir nasıl çalışır?

İnsanlar bir yerden bir yere giderken bir araca ihtiyaç duymaktadır.Bu araçlar da güvenlik sebebi ile çeşitli yerlerinde hava yastığı bulundururlar.Bir araç tasarlanırken her zaman için güvenlik ön planda tutulmuştur.Bu güvenlik ekipmanlarından bir tanesi de hava yastığıdır.

hava_yastigi_1

Hava yastığı nedir?

Otomobillerde herhangi bir çarpışma anında sürücü ve yolcuların can güvenliğini sağlamak amacı ile içerisine dolan gaz yada hava ile şişen güvenlik aracıdır.Hava yastığı emniyet kemeri ile bitlikte sürücü ve yolcuların can güvenliği açısından oldukça önemli bir sistemdir.

ABS nedir?

Tarihçe

Hava yastıklarının ilk kullanıldığı zaman II. Dünya Savaşı yıllarına kadar uzanmaktadır. II. Dünya Savaşı sırasında savaş pilotlarının savaş uçağı yere düştüğü zaman daha az hasar almaları amacı ile üretilmiştir. Yani bu sistemin kullanımı 1940‘lı yıllara dayanıyor. Ancak bu sistemlerin otomobillerde kullanılmaya başlanması ise 1950‘li yıllara kadar uzanmaktadır.

hava_yastigi_3

Hava yastığı nasıl çalışır?

Hava yastığının çalışmasını adım adım anlatmak gerekirse;

  1. Normal olarak seyreden bir otomobil bir darbeye maruz kalır ve ani şekilde hız kaybeder.
  2. Araçta bulunan ivme sensörleri aracın hızındaki değişimi tespit eder.
  3. İvme sensörü darbenin şiddetini ölçer ve eğer darbenin şiddeti çok fazla ise sistem tetiklenir.
  4. Hava yastığının açılması kararı verilmiş ise kimyasal patlayıcı ateşleniyor ve yastığın içerisi hızla nitrojen yada argon gazı ile dolar.
  5. Çarpışmadan yaklaşık olarak 30-40 ms sonra hava yastığı tamamen şişer.
  6. Çarpışma sonrasında ise içeriye dolan gaz darbe emildikten sonra üzerindeki küçük delikler vasıtası ile boşalır.

hava_yastigi_2

Hava yastıkları genellikler araç belli bir hızın üzerinde iken açılmak üzere tasarlanır.Avrupa’da bu hız değeri 20-25 km/s ve Amerika’da ise 15-20 km/s’dir.

Hız körlüğü nedir?

Hava yastığını ilk kullanan marka Mercedes-Benz‘dir.Mercedes-Benz 1980 yılında ilk hava yastığını W126 S-Class aracında kullanmıştır. İlk yolcu hava yastığını kullanan marka lan Porsche ise 1987 yılında 944 model otomobilinde kullanmıştır. O zamandan itibaren hava yastığı kullanımı giderek artmıştır.

İlginizi Çekebilir:  Çalışanı Olmayan Mağazalar

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve artan güvenlik tedbirleri sebebi ile yaya koruma amacı üretilen ve bisiklet sürücüleri için kask şeklinde şişerek sürücüyü koruyan hava yastıkları dahi geliştirilmektedir.

Kaynak

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.