«
  1. Ana sayfa
  2. Haberler
  3. Güneş Enerjili Tren Hizmette

Güneş Enerjili Tren Hizmette

güneş enerjili tren

Güneş enerjili tren hizmete girdi!

Güneş enerjili tren Hindistan’da hizmete girdi ve bu sayının artması hedefleniyor.

Hindistan Demiryolları, trenlerin karbon ayak izini azaltmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla yeni bir projeye imza atıyor. Yeni proje kapsamında demiryollarında çalışan trenin üst kısmı güneş panelleri ile kaplanarak, trenin iç ihtiyaç için duyduğu elektrik enerjisi bu paneller ile sağlanıyor.

güneş enerjili tren 2

20 kWh üretim kapasitesi

Bütün gücünü güneş panellerinden alan tren 1600 beygirlik bir güç üretiyor. Üretilen enerji trenin aydınlatma, kapı çalıştırma, yolcu bilgilerini kontrol etme gibi işlemlerde kullanılacak. Ayrıca 120 Ah’lik bataryalar ile enerji de depolanabilecek.

“Norveç’ten elektrikli ve otonom yük gemisi”

Tren üzerinde bulunan 300 W’lık 16 adet panel, günde yaklaşık 20 kWh enerji üretme kapasitesine sahip. Kullanılmayan enerjinin akülerde depolanması, trenin elektrik sistemlerinin mazota ihtiyaç duymadan gece çalışabileceği anlamına da geliyor. Bu şekilde çalışan 6 adet tren, yılda 21000 tonluk mazot tasarrufu sağlayacak.

güneş enerjili tren 3

Altı aylık bir süre içerisinde güneş panelleri ile elektrik enerjisi üreten çevre dostu tren sayısı 24’e ulaşacak. Bu şekilde çalışan bir trenin, karbon ayak izini yılda 9 ton azaltacağı belirtiliyor.

“Facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayın”

Bir Cevap Yaz

Hüseyin KUZU Hakkkında

avatar

Hüseyin KUZU

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *