Kapat
grafen_nedir
Nedir? 0

Grafen Nedir?

Grafen nedir? Özellikleri nelerdir?

Grafen son zamanlarda fazlaca konuşulan materyallerden birisi haline gelmeyi başardı.Peki Grafen’in bu kadar çok konuşulmasının sebebi nedir?Neden bu kadar önemli.

Bildiğiniz gibi karbon atomları farklı dizilişler oluştururlar ve bu sebeple farklı yapılar oluşur.Aynı grafit ve elmasta olduğu gibi grafen de bir karbon allotropudur.

grafen_nedir_2

Herkes kurşun kalem kullanmıştır.İşte kurşun kalemlerin ucu da grafitten yapılır.Grafit oldukça kırılgan ve yumuşak bir yapıdadır.Ancak elmas ise dünyanın en sert ve dayanıklı malzemelerinden birisidir.Grafen de karbon bazlı bir malzemedir ve bilinen ilk 2 boyutlu malzemedir.Grafitler çok sayıda grafenin bir araya gelmesi ile oluşurlar.

Grafen yaşadığımız yüzyıldaki en önemli maddelerden birisi olarak dikkat çekiyor.Neden diyecek olursanız; grafen çelikten 200 kat daha kuvvetli ve şuana kadar elde edilebilen en ince madde.

grafen_nedir_3

 

Manchester Üniversitesi’nden  Aravind Vijayaraghavan;

“Grafen, bükülebilir, esnetilebilir, şeffaf ve son derece hafif. Isıyı ve elektriği iletebilen en iyi nesne. Grafen inanılmaz icra eden de bu nitelikleri.”

Peki madem böyle olağanüstü bir malzeme neden daha fazla üretilmiyor diyecek olursanız eğer; Grafen yapısı ve inceliği sebebi ile oldukça zor üretilen bir madde.Ancak her geçen gün ilerlemeler sürüyor.

Kullanım alanları

Grafen elektriksel özelliklerinden dolayı, süper hızlı bilgisayarlarda ve transistörlerde kullanılabilir.Kuantum elektrodinamiğinde kullanılabilir. Dokunmatik ekranlar ve televizyonlarda kullanılabilir.

grafen_nedir_1

 

 

Grafen ile ilgili ilerleme kaydedilen bazı alanlar

  • Bataryalara alternatif olabilecek süperkapasitörler
  • Su geçirmeyen kıyafetler
  • Küçük ve verimli biosensör cihazlar
  • Daha sağlam ve hafif uçaklar ve koruma malzemeleri
  • Daha hızlı flash hafızalar

Kaynak

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.