Kapat
Askeri 0

GÖKTUĞ Hava-Hava Füze Projesi Nedir ?

Dışarıdan alınan kritik mühimmatların yerlileştirilmesi ile ilgili bazı çalışmalar yapan Tübitak Savunma Sanayi Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) geçtiğimiz yıl 13’cüsü düzenlenen Uluslararası Savunma Sanayi Fuarında (IDEF-17) GÖKTUĞ adını verdikleri ilk yerli hava-hava füze projesini kamuoyuna duyurmuştu. Bozdoğan ve Gökdoğan olmak üzere iki farklı füzeden oluşacak olan GÖKTUĞ ailesi, hali hazırda Türk Hava Kuvvetleri’nin kullandığı ABD üretimi AIM-120 AMRAAM ve AIM-9X Sidewinger füzelerinin yerini alacak.

Gökdoğan / Peregrine

Aselsan tarafından HİSAR Hava Savunma sistemi (Hisar-A ve Hisar-O) için geliştirilen IIR arayıcı başlığını kullanacak olan Gökdoğan füzesi, Türk Hava Kuvvetleri’nin hali hazırda kullandığı AIM-9X füzesinin yerini alacak olan kısa-orta menzile sahip hava-hava füzesidir. HİSAR projesinde kullanılan IIR başlığının geliştirilme süreci bittikten kısa bir süre sonra envantere alınabileceği düşünülmekte.

[sp-related style=”dark” id=”4926″]

Bozdoğan / Merlın

Türk Hava Kuvvetleri’nin hali hazırda kullandığı AIM-120 AMRAAM füzesinin yerini alacak olan Bozdoğan füzesi, aktif radar güdümlü olarak tasarlanmış çoklu algılama sistemine sahip uzun menzilli hava-hava füzesidir. Teknik ve yapısal olarak emsallerinden çok farklı olan Bozdoğan’ın kaçma-kurtulmada kullanılan elektronik karıştırma ( chaff, flare, jammer ) sistemlerine karşı dayanımının yüksek olacağı, bunun içinde çoklu arayıcı başlığının geliştirme aşamasının titizlikle yürütüldüğü verilen bilgiler arasında.

Milli Muharip Uçağı (TF-X) projesinin tamamlayıcı ayağı olacak olan GÖKTUĞ hava-hava füze projesinin 2019 yılı sonu itibariyle kabul testlerinin tamamlanması planlanıyor. Menzil konusunda her iki füze içinde herhangi bir resmi açıklama bulunmuyor. İnternet üzerinde bu konu ile ilgili birbirini tutmayan bilgiler bulunmakta. Yalnızca dış görünüşlerine bakarak emsallerinden bir tahminde bulunulabilir. Bozdoğan için 60-65 km, Gökdoğan için 25-30 km tahmin ediliyor.

Instagram’da takip edin!Twitter’da takip edin!Facebook’ta takip edin!

Zeki Çevik {Zeki Çevik}

Elektronik Teknisyeni kronik pazartesi hastasıyım. Savunma Sanayi ve Yapay Zeka alanlarında araştırma yapmayı severim. Aynı zamanda Python ve Ruby programlama dillerine de hakimim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.