Kapat
hubble uzay teleskobu foto
Bilim 0

Gezegen Avcısı Teleskop Uzayda Hayat Arayacak!

Herkesin merak ettiği bir konu uzayda hayat var mı? Uzayda hayat arayacak yeni teleskop devreye girdi.

İnsanlar her zaman için uzayda hayat var mı? sorusunu kendilerine sormuşlardır. Bu sorunu cevabını da henüz kimse verebilmiş değil. Ancak insanlar sürekli olarak bu soruya cevap aramaya devam ediyorlar ve sorularına cevap almak için çalışıyorlar.

“Birleşik Arap Emirlikleri de Uzaya Astronot Gönderiyor.”

Gezegen avcısı teleskop testlerinin ardından devreye girdi. Geçtiğimiz günlerde Mars’ta bulunan yeraltı suyu sonrası dünya dışında yaşam olabileceği ihtimali ve umudu artmıştı. NASA yeni gezegen avcısı teleskobu ile yine yaşam peşinde olacak.

Yeni keşifler kapıda

TESS adı verilen uydu, teleskobu sayesinde güneş sistemi dışından yakaladığı görüntüleri dünyaya gönderecek. İlk verilerini Ağustos ayında gönderecek olan TESS, her 13.5 günde yeni bulguları bizlerle paylaşacak. NASA bu projeden çok umutlu.

uzayda_hayat

TESS 18 Nisan’da yörüngeye girmişti. Bu süreden itibaren testlerini tamamlayan uydu artık yeni gezegen keşifleri için hazır durumda. Test sürecinden yaklaşık olarak 200 bin yıldız gözlemledi.

Kepler’in izinde

TESS, 2600 onaylı keşfi bulunan Kepler’in yolunu izliyor. Ancak Kepler dar bir açıyı gözlemleyebiliyordu. Fakat TESS daha geniş bir alanı gözlemleyebilecek. Görüş açısından dolayı tüm uzayı görebilecek.

“Kepler Uzay Teleskobu da emekli oluyor.”

TESS’in keşfettiği yıldızlar ve gezegenleri ise 2019‘da faaliyete geçmesi beklenen James Webb Uzay Teleskobu ayrıntılı şekilde inceleyecek.

Uzayda hayat bulunması için yapılan çalışmalar hala insanlığı heyecanlandırıyor. Bakalım yakın gelecekte herhangi bir yaşam formu ile karşılaşabilecek miyiz?

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Kaynak

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.