Kapat
geri_donusum
Bilim 0

Geri Dönüşüm Ham Madde Üretiminden Daha Mı Verimli?

Geri dönüşüm yapmak ham maddeden üretim yapmaktan daha verimli bir yöntem mi?

Geri dönüşüm yapmak insanlık olarak görev edinmemiz gereken konulardan sadece birisi. İnsanlar doğaya zarar vermekte ve bu zararı azalmak oldukça önem arz etmekte. Bu zararı aza indirmenin yollarından biri de belirttiğimiz gibi geri dönüşüm yapmak.

Alüminyum, cam, plastik gibi geri dönüştürülebilir malzemelerin geri dönüşümünün hem çevre kirliliğini azaltması hem de ham madde kaynaklarının azalması sorunununa çözüm olabileceği düşünülüyor. Ancak tabii ki bu işlemlerin enerji ve maliyet açısından verimi tartışma konusu olabiliyor.

[sp-related style=”dark” id=”5003″]

Bu malzemelerin üretimi, nakliyesi ve kullanım sürelerini doldurduktan sonra katı atık olarak depolanması gerekiyor. Yada yakılarak imha edilmesi. Ancak bu işlemler enerji maliyetinin yanında bir de sera gazı salınımına sebep oluyor.

Bu ürünlerin ham maddeden üretimi hem saflaştırma hem de üretim süreçlerinde fosil yakıtların tüketilmesini gerektiriyor. Mesela plastiklerin hemen hemen hepsi petrol ürünü ve dünyadaki ham petrolün %5’i bu amaçla kullanılıyor. Ancak 20’nin üzerinde plastik türü olması ve plastik olmayan ürünlerin ayrılması plastik geri dönüşümünde maliyetleri artırıyor. Bu yüzden plastiklerin ham maddeden üretimi yerine geri dönüşümü enerji maliyetini %20 kadar azaltabiliyor.

[sp-related style=”dark” id=”4997″]

Alüminyum ise cevherden saflaştırılması zor ve maliyetli bir işlem. Bu yüzden de alüminyum geri dönüşümü cevherinden üretimine göre %9 daha az enerji gerektirmekte.

Önemli derecede sera gazı salınımına sebep olan camın geri dönüşümündeki enerji ihtiyacı, ham maddeden üretim için gereken enerji ihtiyacının yarısı kadar. Bu benzer durum kağıt için de geçerli.

Geri dönüştürülebilir malzemelerinin çöp depolama alanlarında ayrılması yerine ayrılarak depolanması geri dönüşüm sürecinin daha kolay hale gelmesini sağlar.

[sp-related style=”dark” id=”4902″]

Instagram’da takip edin!Twitter’da takip edin!Facebook’ta takip edin!

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.