Kapat
gemiler_nasil_yuzer_1
Bilim 0

Gemiler Nasıl Yüzer? Suyun Üzerinde Binlerce Ton!

Gemiler nasıl yüzer? Binlerce tonluk metal yığınları nasıl oluyor da su üzerinde kalabiliyorlar?

Sahilde oturuyorsunuz ve önünüzden dakikalar içinde onlarca gemi geçiyor gidiyor. Peki hiç düşündünüz mü gemiler nasıl yüzer?

Denize bir taş alıp fırlatıyorsunuz ve olduğu gibi denizin derinliklerine doğru yol alıyor. Ancak karşınızda binlerce tonluk bir demir yığını hiç bir sorun olmadan yoluna devam ediyor. Sebebi nedir? Aslında bunu bize yaklaşık olarak 2250 yıl önce Arşimet açıklamıştı bile. Cevap ise çok basit idi. Suyun kaldırma kuvveti.

gemiler_nasil_yuzer

Arşimet ne diyor beraber bakalım

  • Su, yoğunluğu kendi yoğunluğundan daha az olan cisimleri yüzeye doğru iter. Yoğunluk farkından dolayı da ortaya çıkan itme kuvveti etkisiyle de cisim yüzmeye başlar. Cismin ağırlığı ile suyun uyguladığı kaldırma kuvveti birbirine eşittir.
  • Su ile cisim aynı yoğunlukta ise cismin tamamı suyun içinde bulunur ancak suyun dibine çökmeden asılı kalır. Cismin ağırlığı ile suyun kaldırma kuvveti birbirine eşittir.
  • Eğer cismin yoğunluğu suyun yoğunluğundan daha fazla ise cisim suyun dibine batana kadar aşağıya doğru yoluna devam eder. Cismin ağırlığı suyun kaldırma kuvvetinden daha büyüktür.

Peki gemiler nasıl yüzer?

Gemiler tahmin edeceğiniz gibi çok ağır taşıtlardır ancak sır tasarımlarındadır. Gemiler yoğunlukları suyun yoğunluğundan az olacak şekilde tasarlanırlar. Yani hayal edecek olursak gemiler geniş ve içi boş olan yapıları sebebi ile içlerinden çokça hava barındırırlar. Bu sayede geminin toplam yoğunluğu azalır ve suyun yoğunluğundan daha az olur.

Ancak bir gemi su almaya başlar ise bu boşluk yerine içeriye su dolacaktır ve yoğunluk artacaktır. İşte bu sebepten ötürü de gemi batmaya başlayacaktır.

“Helikopterler nasıl uçar?”

Peki gemileri içlerinde hava var diye istediğimiz kadar yükleyebilir miyiz? Hayır. Gemilerin de belirli bir yük taşıma kapasitesi vardır. Eğer aşırı yükleme olur ise geminin yoğunluğu artar ve gemi batmaya başlar. Gemilerde dikkatiniz çekmiştir elbette. Gemilerin üst kısmı ile alt kısmı farklı renklere boyanmıştır. İşte bu sayede geminin aşırı yüklenip yüklenmediği anlaşılabilir.

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.