«
  1. Ana sayfa
  2. Teknoloji
  3. Fransa Otonom Demiryolu Taşımacılığına Geçecek

Fransa Otonom Demiryolu Taşımacılığına Geçecek

otonom demiryolu

Fransa 2023 yılında otonom demiryolu taşımacılığına geçiş yapacağını duyurdu.

Günümüzde otonom sürüş birçok şirketin hayali ve hedefi.Ancak Fransa bu hedefe yeni bir çıta ekleyerek otonom demiryolu taşımacılığı yapacağını duyurdu. Fransa’nın ulusal demiryolu işletmecisi SNCF, otonom teknolojilere yeni bir boyut kazandırmayı planlıyor.Bunu da trenlerini insan kontrolünden çıkarıp bilgisayarlara devrederek yapacak.Yüksek hızlı trenlerini 2023 yılında kullanıma sunmayı planlayan SNCF, 2019 yılının sonuna kadar da prototipleri bitirip testlere başlamayı planlıyor.

“Norveç otonom yük gemisi üretecek”

Hali hazırda 321 km/h hızlarda seyahat edebilen yüksek hızlı trenlere sahip olan SNCF, yoldaki nesneleri tanıyabilen sensörler, acil durum ekipmanları ve uzaktan kumandalı pilot destekleri ile projesini geliştirecek.Ancak proje hayata geçtikten sonra herhangi bir sorun yaşanma olasılığına karşı trende bir kondüktör trende bulunacak. Ayrıca trende öngörülemeyen sorunların çözümü için uzaktan kontrol çalışmaları yapılıyor.

“Dünyanın ilk sürücüsüz otobüsü”

Otonom araçlar popülerliğini artırırken insanların da beklentileri aynı ölçüde artıyor.İnsansız araçlar herkese daha güvenli, daha ekonomik, daha etkili ve daha faydalı olmayı vaadediyor ve insanların beklentilerini de bu ölçüde şekillendiriyor.Tesla ve Toyota gibi şirketler bu amaç uğruna çalışıyor ve hatta bazı ülkeler çalışmanın da ötesine geçmiş durumda.Bazı ülkeler bu araçların sokaklarında gezmesine yakın zamanda izin vermeyi planlıyor.

Gelecekte bu teknolojiler uzun süre için lüks olarak mı kalacak yoksa hepimizin hayatını değiştirecek mi bekleyip göreceğiz.

Bir Cevap Yaz

Hüseyin KUZU Hakkında

avatar

Hüseyin KUZU

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *