Kapat
fotosentez_yapabilen_lastik_1
Teknoloji 0

Fotosentez Yapabilen Lastik!

Goodyear tarafıdan Fotosentez yapabilen lastik geliştirildi.

Fotosentez yapabilen lastik deyince insana gerçekten inanılmaz geliyor ancak fotosentez yapabilen lastik geliştirildi.Fotosentez yapabilen lastik sayesinde araçlar daha çevre dostu bir yolculuk yapmamızı sağlayabilecek.Buna ek olarak ise fotosentez yapan lastik sayesinde üretilen enerji aracın diğer bileşenleri için kullanılabilecek.

“Yürüyerek elektrik üretin.”

Goodyear’dan fotosentez yapan lastik

fotosentez_yapabilen_lastik

Bildiğiniz üzere Goodyear lastik üretiminde tamamen uzman ve deneyimli bir marka.Goodyear Cenevre’de düzenlenen fuarda yeni lastik konseptini tanıttı.Daha önceleri de böyle inovatif fikirlerle ortaya çıkan marka, geçtiğimiz zamanda ısıyı ve hareketi elektrik enerjisine dönüştüren lastik çalışması yapmıştı.Ancak bu seferki çalışması oldukça farklı oldu.Bu yeni lastik, havadan ve nemden elde ettiği karbondioksit ile fotosentez yapıyor ve oksijen üretebiliyor.Bu sayede de havayı temizliyor.

“3D yazıcı ile üretilen lastik!”

Marka bu yeni lastiklerin Paris’te 25 milyon araçta kullanılması durumunda bir yılda 3000 ton oksijen üretebileceğiniz ve 4000 ton karbondioksitin emilebileceğini belirtiyor.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu lastik aynı zamanda fotosentezden sağladığı enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürebiliyor.Bu sayede araç içi sistemlerin bir kısmı bu üretilen elektrik enerjisi ile çalıştırılabilecek.

Bu yeni lastik ile ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

 

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.